12 yaşındaki çocuğa cinsel saldırıda bulunan korucuya 50 yıl hapis

Çatak’ta 12 yaşındaki kız çocuğuna istismarda bulunan korucu Rıskı Okam’ın karar duruşmasında, ‘nitelikli cinsel istismar’ hatasından 50 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası verildi.

Mezopotamya’da yer alan habere nazaran; Van’ın Çatak ilçesinde, 2021 yılında 12 yaşındaki bir çocuğa sistematik olarak tecavüzde bulunan korucu Rıskı Okam’ın tutuklu yargılandığı davanın karar duruşması Van 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, fail korucu Okam, avukatı, yakınları ile tecavüze maruz kalan çocuğun avukatı ve yakınları, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları, Van Barosu avukatları, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, STAR Bayan Derneği, Halkların Demokratik Partisi (HDP) vilayet ve ilçe yöneticileri katıldı.

Kimlik tespitinin akabinde başlayan duruşmada, fail Okam, eski sözlerini tekrarlayarak, beraatını istedi. Çocuğun avukatı ise, Okam’ın en üst huduttan cezalandırılmasını talep etti. Savunmaların akabinde kararını açıklayan mahkeme, fail korucu Okam’a “nitelikli cinsel istismar” cürmünden 50 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası verdi. Okam, “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” cürmünden ise beraat etti.

Ne olmuştu?

Van’ın Çatak ilçesinde 2021 yılında, 12 yaşındaki kız çocuğu korucu Rıskı Okam’ın istismarına maruz kaldı. Çocuğun yaşadıklarını rehber öğretmenine anlatmasıyla olay ortaya çıkarken, fail yapılan şikayet üzerine gözaltına alınarak tutuklandı. Daha sonra korucu Okam’ın yakınları, çocuğun ailesine baskı uygulayarak, köyden göç etmeleri için tehdit etti. Korucunun ailesinin tehditleri nedeniyle de çocuğun ailesi, göç etmek zorunda kaldı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir