20 yıl sonra ilk: Juno’dan Europa’nın en yakın fotoğrafı

NASA’dan yapılan açıklamada, Juno’nun, Europa Clipper araştırmasının ana maksadı olan Europa’yı yakından görüntülemek için 2 saatlik fırsat yakaladığı belirtildi. Juno’nun geçişi sırasında çektiği fotoğraflar, NASA’nın internet sitesinde yayımlandı.

Juno 29 Eylül’deki 352 kilometre uçuşuyla, 2000’de Galileo yörünge aracının uçuşundan bu yana Europa’ya en çok yaklaşan uzay aracı oldu.

Önceki imgelerle karşılaştırılacak

Uçuş sırasında Juno, Europa’nın en yüksek çözünürlüklü imajlarından kimilerini topladı ve Europa’nın buz kabuğu yapısı, iç kısmı, yüzey bileşimi ve iyonosfer hakkında datalar elde etti.


Juno’nun son uçuşunda çektiği imgeden bir ayrıntı. Fotoğraf: NASA

Europa’nın ekvatoruna yakın bir alana odaklanan birinci imgede, Europa’nın buzlu kabuğuna işaret eden çıkıntı ve çukurlar görünüyor. Buzdaki çatlakların, Europa’nın Jüpiter’in yörüngesinde dönmesiyle oluşan gelgit kuvvetlerinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Juno’nun ortak araştırmacılarından Candy Hansen, “Bilim grubu, Europa’nın yüzey özelliklerinin son yirmi yılda değişip değişmediğini görmek için Juno tarafından elde edilen tüm imgeleri evvelki misyonlardan alınan imajlarla karşılaştıracak” dedi.


Juno tarafından yakın vakitte görülen Europa’nın dört imajı. Fotoğraf: NASA

Yaşama uygunluğu araştırılacak

NASA’nın 2011’de uzaya fırlattığı Juno keşif uydusu, Temmuz 2016’da Jüpiter’e vardığından bu yana gezegenin yörüngesinde keşif faaliyetini sürdürüyor.

NASA, Europa’nın hayat için uygun şartlara sahip olup olmadığını araştırmak için Clipper uzay aracını 2024’te fırlatmayı planlıyor.

1610’da keşfedilmişti

Jüpiter’in 79 uydusundan biri olan Europa, 1610’da İtalyan gökbilimci Galileo Galilei tarafından keşfedilmişti. NASA’nın Voyager 2 uzay aracı 1979’da Europa’ya yakın geçiş yaparak uydunun birinci yörünge fotoğraflarını çekmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir