2023 bütçesi refahı artıracak: Korku senaryosu yazanlar yanıldı

2023 bütçe teklifini inceldiğimizde birtakım kalemler dikkatimizi çekmektedir.

1-Sağlık-696 milyar TL
2-Eğitime 649 milyar TL
3-Doğalgaz ve elektrik için 600 milyar TL
4-Yerel idarelere
400 milyar TL
5-Sosyal yardımlar
258 milyar TL
6-Reel kesim dayanakları 145 milyar TL
7-Tarımsal üretim dayanakları 142 milyar TL

Bu 7 kalem bütçenin yaklaşık %65’lik kısmını oluşturuyor. Burada direkt olarak 84 milyon vatandaşa verilen hizmet ve dayanakların oluşturduğu kalemleri görüyoruz.

REFAHI ARTIRACAK PROJELER

Tabir yerindeyse bu bütçede 84 milyon vatandaşın her birine farklı başka ayrılan kaynağı görmek mümkündür.

AK Parti hükümetleri 20 yıllık süreçte ülke iktisadının omurgasını oluşturan yollar, köprüler, otobanlar, tüneller, havaalanları, hastaneler, sanayi siteleri, barajlar, elektrik santralleri, üniversiteler, okullar, savunma sanayii projeleri üzere yüzlerce altyapı ve üst yapı yatırımlarını tamamladıktan sonra artık sıra ikinci evrede: Halkın gelirini ve refahını artırmaya yönelik projeler.

HER KESİTİN MESELESİNE ÇÖZÜM

Bir binanın üretim süreci üzere hükümetin makro yapıyı tamamlayıp yani kaba inşaatı tamamlayıp mikro işlere yani ince işçiliğe geçiş yaptığını görüyoruz. Kaba inşaatı yapmadan ince işçiliğe geçilemezdi. Altyapı üstü yapı ve lojistik yatırımları olmadan üretim, ihracat ve istihdam artışı olamazdı. Halk olarak sabır ettik artık meyveleri toplama vakti.

2023 bütçesine baktığımızda toplumun tüm kesitlerinin problemlerini çözmeye çalışan bir bütçe görüyoruz. 3600 ek gösterge, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun yürürlüğe girmesi, sıhhat çalışanları için yapılan düzenlemeler, kontratlı emekçiler ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yapılacak düzenlemeler dahil tüm sıkıntıların tahlili için kaynak ayrıldığını görüyoruz.

KORKU SENARYOSU YAZANLAR YANILDI

2022 bütçesinin haziranda revizesi sırasında bir mühlet sorun lisana getirildi, bu bütçenin tutmayacağını; yok Kur Muhafazalı Mevduat’ın bütçeye yüzlerce milyar yük getireceği; yok elektrik ve doğal gaza ödenecek meblağlar ile 2022 bütçesinde hedeflenen 461 milyarlık açıktan çok daha büyük açıklar oluşacağını söyleyenler oldu. 2022’nin 9 aylık bütçe gerçekleşmelerine baktığımızda yalnızca 45 milyar TL’lik bir açık olduğunu ve yılı da hedeflenen açıktan daha düşük bir açık sayısı ile kapatabileceğimiz görünmektedir.

2023 yılı bütçesi için de 2022 bütçesi için söylenenlerin gibisi itirazları yeniden tıpkı şahıslar yapmaktadırlar. 20 yıllık AK Parti hükümetleri periyodunda bütçe konusunda hiçbir sorun olmadığı üzere 2023 bütçesi de rahatlıkla tutacaktır.

20 TRİLYONLUK İKTİSADA DOĞRU

Türkiye iktisadı 2023 yıl sonunda 20 trilyon Türk Lirası ekonomik büyüklüğe sahip 33-34 milyon insanın çalıştığı 14 milyon emeklinin olduğu çok büyük bir iktisat olacaktır inşallah. Yeni Türkiye iktisat modelinde daha çok üretip daha çok ihracat yapıp; istihdamı daha da artıracağız. Bu sayılar ile ülke insanımızın refah düzeyi daha da üst düzeyler çıkacaktır. Türkiye büyük üstyapı, altyapı ve lojistik yatırımlarını tamamladı. Artık enflasyonun aşındırdığı gelir kayıplarının telafi edilmesi ve üretimdeki artış ile bireylerin refahını artırma vakti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir