26. İstanbul Tiyatro Festivali başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding Güç Kümesi Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda düzenlenen 26. İstanbul Tiyatro Festivali, 25 Ekim Salı akşamı Maximum UNIQ Hall’da sahnelenen Kibarlık Budalası Remix oyunuyla başladı. Bol ödüllü direktör ikilisi M.Caner Alper ve Mehmet Binay’ın birinci tiyatro oyunu olan Kibarlık Budalası Remix, Tekfen Holding’in yüksek katkıda bulunan şov sponsorluğunda, 26 Ekim Çarşamba akşamı saat 20.00’de Maximum UNIQ Hall’da bir kere daha izleyiciyle buluşacak.

 Bu sene Işıl Kasapoğlu’nun küratörlüğünde ve Tiyatro Yerli Yerinde” sloganıyla gerçekleştirilen 26. İstanbul Tiyatro Şenliği ilk haftasında ayrıca dünyaca ünlü koreograf Akram Khan imzalı Orman Kitabı’nı, Zülfü Livaneli’nin yazıp Bilge Emin’in yönettiği Duvar’ı ve koreograf Korhan Başaran imzalı Dido’yu izleyiciyle buluşturacak.


 26 Kasım’a kadar sürecek 26. İstanbul Tiyatro Festivali’nin programı tiyatro.iksv.org/tr/program adresinden takip edilebilir. 

Festival biletleri ise passo.com.tr, Passo perakende satış noktaları ve İKSV ana gişeden satın alınabilir.

Festivalde birinci haftanın oyunları

  • Akram Khan Topluluğu: Orman Kitabı

Çağımızın tartışmasız en kıymetli koreograf ve dansçılarından Akram Khan’ın nisan ayında prömiyerini yapan ve Khan’ın eşsiz tarzını tüm harikalığıyla sergileyen en yeni koreografisi Orman Kitabı festivalde izleyiciyle buluşuyor. Nobelli müellif Rudyard Kipling’in unutulmaz romanı Orman Kitabı’nı klasik Hint dansı kathak ile çağdaş dansı bir ortaya getirip çokdisiplinli bir dans tiyatrosuna uyarlayan Akram Khan, Mowgli’yi bu defa karşımıza iklim mültecisi bir kız çocuğu olarak çıkarıyor. Stanley Kubrick ve Peter Gabriel üzere değerli isimlerle çalışan ünlü bestekar Jocelyn Pook’un eşsiz müziklerinin desteklediği, en son görsel teknolojiyle yaratılan büyülü sahneleriyle Orman Kitabı uzun müddet akıllardan çıkmayacak bir görsel ziyafet vadediyor. 28 Ekim Cuma saat 20.00’de Kuvvetli PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleşecek şovun yüksek katkıda bulunan şov sponsoru ENKA Vakfı, yüksek katkıda bulunan yer sponsoru ise Zorlu PSM.

 

  • Duvar

Zülfü Livaneli’nin kaleme aldığı birinci tiyatro oyunu olma özelliği taşıyan Duvar’ın direktör koltuğunda ise Bilge Emin oturuyor. Şenliğin “Bu İşte Bir Bayan Var” kısmında yer alan Duvar, farklı coğrafyalardan dört insanın bir otel odasında kesişen yollarını, iç içe geçen trajik öykülerini mevzu alıyor. Dünyanın farklı yer ve vakitlerinde emsal acıları, kaygıları, yoksunlukları yaşamış dört karakterin şahsî tarihlerine odaklanan oyun, 31 Ekim Pazartesi ve 1 Kasım Salı günleri saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde olacak.

Zülfü Livaneli’nin, yazdığı birinci tiyatro oyunu “Duvar”, 26. İstanbul Tiyatro Şenliği’nde prömiyer yapacak


  • Dido

Dansçı ve koreograf Korhan Başaran, Romalı şair Virgil’in Aeneid ve İngiliz müellif Marlowe’un Kartaca Kraliçesi Dido eserlerinden ilham alarak kurguladığı tek kişilik performansı Dido2 Kasım Çarşamba saat 20.00’de Alan Kadıköy’de izleyiciyle buluşacak.


 Festivalden fiyatsız etkinlikler

Festival, sahnelenecek şovların yanı sıra izleyicilere fiyatsız gerçekleştirilecek çeşitli yan etkinlikler de sunuyor. Şenlik birinci hafta sonunda, Kanyon işbirliğiyle 30 Ekim Pazar günü saat 15.00’te caz müziğinin altın çağı olarak isimlendirilen Swing devrine ilişkin müzikleri ve dansları Kanyon açık hava sahnesine taşıyor. Aktiflik, Swing İstanbul Dans Stüdyosu ile düzenlenecek bir solo caz dans atölyesi ile başlayacak. Eşli iştirak zaruriliği olmayan bu atölyeyle Swing’in temel hareketlerini öğrenen iştirakçiler, atölye akabinde başlayacak Flapper Swing’in eğlenceli konseri eşliğinde dans etmeye devam edecek.

Festivalin fiyatsız yan aktiflik takvimi hakkında detaylı bilgi için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir