3 dakikada şarj olan 20 yıl ömre sahip batarya geliştirildi

Harvard Üniversitesi’nden çıkan teşebbüs Adden Energy, üç dakikada şarj olabilen ve ömrü boyunca 10 binden fazla şarj döngüsüne sahip bir saat pili prototipini muvaffakiyetle çalıştırdıktan sonra, yakın gelecekte ticarileştirmek emeliyle teknolojiyi daha da ilerletmek için 5,15 milyon dolar fon aldı.

Adden Energy CEO’su William Fitzhugh, bu aygıtın yaygın kullanımını kolaylaştırmak için, meskende garajı olmayan ve bu nedenle elektrikli araçlarını gece konutta şarj etme imkanı bulunmayan Amerikalıların yüzde 37’sine hitap etmeyi umuyor.

Fitzhugh, “Dünyanın araç filosunun büsbütün elektrikli araçlardan oluşması, iklim değişikliğiyle gayrette atabileceğimiz en manalı adımlardan biri” dedi.

Teşebbüse nazaran temiz enerji depolama teknolojisinin süratli gelişimi, iklim değişikliği “vebasıyla” çabada kritik kıymete sahip.

Kestirimler, dünya araç filosunun elektrikli hale gelmesinin tek başına küresel sera gazı salımlarını yüzde 16 oranında azaltabileceğine işaret ederken, bu “yeni batarya örneği” bu gayeye ulaşmak için gerekli görülüyor.

Harvard’da materyal bilimi doçenti ve Adden Energy’nin bilim danışmanı Xin Li, “Eğer pak güçlü bir geleceğe gerçek ilerleyeceksek şu an yoldaki araçların tam manasıyla yalnızca ‘yüzde 1’ini’ oluşturan elektrikli araçlar lüks bir moda olarak kalamaz, EA bataryaları yalnızca 3 ila 5 yıl dayanırsa ABD’nin ikinci el araba pazarı olmayacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir