AB’den Belarus ve İran’a yeni yaptırımlar yolda

AB Komitesi sözcülerinden Peter Stano, Belarus’tan kimi kişi ve kuruluşlara yaptırım getirilmesine AB ülkelerinin birlikte karar vereceğini söyledi. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırganlığı nedeniyle alınan yaptırım kararlarının daima yine değerlendirildiğini ve gerektiğinde güncellendiğini hatırlatan Stano, AB ülkeleri ortasındaki yaptırım bahisli görüşmelerin zımnî olduğunu, yeni mümkün yaptırımlar hakkında ayrıntı veremeyeceğini aktardı.

Stano, “Rusya’ya gayrimeşru savaşında yardım edenlere, dayanak verenlere yaptırım uygulamaya devam edeceğiz. Yalnızca Belarus değil, İran da buna dahil” dedi.

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, bu hafta NATO-AB Ortak Bildirisi’nin imzalanmasından sonra yaptığı açıklamada Rusya’ya askeri takviye veren ülkelere ve Kremlin’e baskıyı artıracaklarını lisana getirmiş, Belarus’a ve İran’a bu kapsamda yaptırımları genişleteceklerini duyurmuştu. Von der Leyen, Belarus’a ayrıyeten yeni yaptırımlar uygulayacaklarını aktarmıştı.

AB’nin şu anda Belarus’a yönelik iki yaptırım paketi bulunuyor. Bunlardan biri Belarus hükümetinin muhalefete baskı yaptığı ve Ağustos 2020’deki seçimlere hile karıştırdığı gerekçesiyle başlatıldı.

Bu yaptırımlarda Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko dahil birtakım Belaruslu üst seviye yetkililerle birtakım kurum ve kuruluşlara yönelik varlıkların dondurulması, seyahat ve fon yasağı üzere kısıtlamalar yer alıyor.

Belarus’a karşı AB’nin öbür yaptırımları ise Rusya’ya yönelik 9. yaptırım paketine dahil edilmişti. Paketin Belarus ile ilgili kısmında Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine Rusya ile işbirliği içinde ziyan verdiği gerekçesiyle bu ülkeden kimi kişi ve kuruluşlara kısıtlamalar getirilmişti.

AB’nin İran’a son yaptırımları ise Aralık 2022’de çıkmıştı. AB, Mahsa Amini’nin vefatının akabinde ülke çapına yayılan protestolara yapılan müdahaleler ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını tehdit ettiği gerekçesiyle İran’a yönelik yaptırımlar kapsamında, iki listeye toplam 24 kişi ve 5 kuruluşu eklemişti.

Yine AB, Ekim 2022’de de İranlı 11 kişi ve 4 kuruluşa ve 14 Kasım’da 29 kişi ve 3 kuruluşa yaptırım uygulama kararı almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir