Ara tatil ne zaman, okullar ne zaman kapanacak?

Ara tatil, kimi öğrenciler ders çalışarak, kimi öğrenciler için de dinlenerek geçireceği 9 günlük tatil imkanı sunuyor. Son üç yıldır uygulanan orta tatil için tarihler MEB tarafından duyuruldu. Orta tatil ile 14-18 Kasım 2022 ortasında okullar kapanacak.. Yarı yıl tatili ise 23 Ocak-3 Şubat 2023 tarihleri ortasında olacak.

Tatil programlarını erkenden yapmak isteyen veliler okullar ne vakit kapanacak merak ediyor. Birinci orta tatil sayesinde Ocak ayı gelmeden, öğrenciler dinlenme fırsatı bulacak.

ARA TATİL NE VAKİT? OKULLAR NE VAKİT KAPANACAK?

İlk orta tatil başlangıcı 14 Kasım ile 18 Kasım ortasında olacak. Haftasonuları ile birlikte tatil 9 günü bulacak.

Yarıyıl tatil ise 10 iş günü sürece ve 23 Ocak ile 3 Şubat ortasında yapılacak.

2. Orta tatil ise 17 Nisan ile 20 Nisan ortasında 3.5 iş günü sürecek.

Okullar 16 Haziran 2023 tarihinde kapanacak.

BAKAN ÖZER’DEN ÖDS AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, uzun yıllardan beri eğitim topluluğunun hasretle beklediği Öğrenci/Öğretmen Dayanak Sistemi’nin (ÖDS) bugün prestijiyle hayata geçirildiğini, sistemin her öğrenciye kişiselleştirilmiş takviye sistemi sunduğunu bildirdi.

Bakan Özer, MEB Şura Salonu’nda ÖDS’nin tanıtım merasiminde konuşmasına, projenin tamamlanmasında emeği geçenlere teşekkür edere başladı.

Özer, ÖDS’ye ait, “Ortaokul ve lisenin tamamını kapsayan ve birinci defa herkese tıpkı kaynak değil kişiselleştirilmiş bir dayanak sistemi sunan ve uzun yıllardan beri eğitim topluluğunun da hasretle beklediği bir sistem.” dedi. Bakan Özer, sistemin her ay yapılacak güncellemelerle çok daha ileri noktaya evrileceğini söyledi.

Sistemin açık öğretim dahil tüm ortaokul ve lise öğrencilerine ve öğretmenlere açık olacağını bildiren Özer, “Bu sistemi tıpkı vakitte mezun olup YKS’ye girmek isteyen tüm öğrencilerimize de açacağız.” dedi.

ÖDS ile kişiselleştirilmiş bir sistemle kazanım ölçme ve eksikliklerini telafi etme sisteminin ortaya konulduğunu belirten Özer, şöyle konuştu:

“Bugün prestijiyle açacağımız Öğrenci/Öğretmen Takviye Sistemi ile yardımcı kaynakları bir faz daha farklı bir noktaya taşıyoruz. Bu sistemle öğretmenlerimiz, birinci defa hem okuldaki hem destekleme yetiştirme kurslarındaki süreçleri hem LGS, YKS ile ilgili performans süreçlerini şahsen takip edebilme imkanına kavuşmuş oldu. Öğretmenlerimiz, artık öğrencilere internet ortamında ödev gönderme, ödevleri alma, kıymetlendirme, eksikliklere nazaran yardımcı düzenekler üretebilme imkanına kavuşmuş oldu. İşte bu sistemle bilhassa okullar ortası muvaffakiyet farkının azaltılması, okullardaki eğitimin niteliğinin artırılmasıyla ilgili eğitim sistemimizi yeni bir evreye taşımış olduk. Öğretmenlerimizden, öğrencilerimizden gelecek olan yeni beslemelerle bu sistemi daima daha güzel noktaya taşıyacağız.”

“GÜNCEL DATALARDA MEVCUT DURUMDA DAHA YETERLİ DURUMDA OLDUĞUMUZU GÖRDÜK”

Bakan Özer, son 20 yılda eğitimde çok önemli bir dönüşümün yaşandığına, yapılan tüm atılımlarla okul öncesinden ortaöğretime kadar okullaşma oranlarında önemli düzgünleşme sağlandığına işaret etti. Özer, bu süreçte, ayrıyeten eğitimin önündeki antidemokratik uygulamaların tamamının kaldırıldığını vurguladı.

Kadınların geçmişte yüksek öğretim kapılarında inanılmaz dramlar yaşadığını, ikna odalarında başlarını açmaları için büyük uğraş sarf edildiğini anlatan Özer, hem vatandaşın eğitimle buluşmasına pürüz olan başörtüsü yasağının uygulandığını hem de “Muhafazakar kesim kız çocuklarını okullara göndermiyor.” telaffuzlarının ortaya atıldığını söz etti.

Özer, katsayı manisi ile imam hatip ve meslek liselerinin akademik olarak başarılı öğrencilerden arındırıldığını belirterek, tüm bunların akabinde son 20 yılda Türkiye’de eğitimde ayrımcılık uygulamalarına son verildiğini aktardı.

Bugünlerde kimi basın yayın organlarında, kız çocuklarının okullaşmasıyla ilgili spekülasyonlar yapıldığını lisana getiren Özer, bunların “1,2 milyon öğrenci okulla buluşamadı”, “800 bine yakın kız çocuğunun eğitimle ilgili ezaları var.”, “Milli Eğitim Bakanlığı kız çocuklarının eğitimine mahzur olmaktan çıksın.” biçiminde, iki hafta evvel senkronize biçimde başlatıldığını vurguladı.

Bu haberlerin hiçbirisinin data karşılığının bulunmadığını, Bakanlık olarak iki hafta içerisinde tüm okullaşma oranlarına ait dataları güncellediklerini bildiren Özer, “Güncellerken mevcut durumdan daha âlâ durumda olduğumuzu gördük.” dedi.

Kayıtları tek tek incelediklerini anlatan Özer, yeni bilgilere bakıldığında ortaöğretimdeki okullaşma oranının yüzde 95,06’ya çıktığına işaret etti.

Bakan Özer, 2000’li yıllarda kız çocuklarının ortaöğretimdeki okullaşma oranının yüzde 39,02 iken bugün yüzde 94,66’ya yükseldiğini lisana getirdi.

SİSTEMDE 62 DERSE İLİŞKİN 62 MEVZU ANLATIM DERS KİTABI BULUNUYOR

Bakan Özer’in tanıtımını yaptığı ÖDS, öğrencilerin akademik muvaffakiyetlerinin güzelleştirilmesi, izlenmesi ve eksikliklerinin giderilmesi hedefiyle oluşturulan soru temelli bir takviye sisteminden oluşuyor. Sistem, ders kitapları, mevzu anlatımları, ders anlatım görüntüleri ve soru tahlil görüntüleri ile destekleniyor. Sistem ile öğrencilerin muhtaçlık duyduğu yardımcı kaynaklara erişim fırsatını artırarak öğrenci ve velilerin ekonomik yükten kurtarılması hedefleniyor.

Sistemde ortaokul ve lise seviyesinde 62 derse ilişkin 62 mevzu anlatımlı ders kitabı, yaklaşık 32 bin çoktan seçmeli soru, 2 bin 534 ders anlatım görüntüsü ve 11 bin soru tahlil görüntüsü yer alıyor.

Sistem, öğrencinin çözdüğü sorulara nazaran, öğrencinin eksikliklerini belirleme ve bu eksiklikleri gidermeye yönelik olarak geliştirilmiş bir algoritmaya nazaran çalışıyor. Sisteme, öğretmenler MEBBİS şifreleri ile öğrencileri ise EBA şifreleri ile giriş yapabilecek. AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir