Bardakla kör eden avukata ilk duruşmada karar

Olay, 3 Haziran’da kentteki alışveriş merkezindeki cümbüş yerinde meydana geldi. Farklı masalarda oturan avukat Faruk Taş, M.F.B., S.T., E.B.U. ve A.M. ile Oktay Kurt, Ertuğrul Görgü, Mustafa Ağca ve Ş.K. ortasında şimdi bilinmeyen nedenle tartışma çıktı. Tartışma hengameye dönüştü ve Faruk Taş masadaki bardağı Oktay Kurt’un yüzüne fırlattı, Oktay Kurt ise sürahi ile Faruk Taş’ın başına vurdu. Hengamede bardağın sol gözüne isabet etmesiyle yaralanan Oktay Kurt, ambulansla götürüldüğü hastanede ameliyata alındı lakin görme yetisini kaybetti. Gözaltına alınanlardan avukat Faruk Taş tutuklandı.

Olayla ilgili yürütülen soruşturma sonunda şüphelilerden Faruk Taş hakkında 2 şahsa yönelik kolay yaralamaya teşebbüs ve silahla taammüden yaralama hatalarından 6 yıla kadar, Oktay Kurt hakkında 4 bireye yönelik hakaret, kolay yaralamaya teşebbüs ve silahla taammüden yaralama hatalarından 17 yıla kadar, Ertuğrul Görgü hakkında 5 bireye yönelik silahla taammüden yaralama ve kolay yaralamaya teşebbüs kabahatlerinden 15 yıla kadar, Mustafa Ağca hakkında ise 5 şahsa yönelik kolay yaralama ve taammüden yaralama kabahatlerinden 15 yıla kadar mahpus istemiyle Kahramanmaraş 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Eğlence yerinin güvenlik kameralarına da yansıyan arbedeyle ilgili birinci duruşma görüldü. Ertuğrul Görgü, M.F.B., A.M., S.T., Ş.K. ve taraf avukatları hazır bulunurken, tutuklu Faruk Taş ile öbür hatadan tutuklu Oktay Kurt, duruşmaya bulundukları cezaevlerinden SEGBİS ile bağlandı.

‘OKTAY, KÜFRETTİ’

Duruşmada birinci olarak avukat Faruk Taş savunma yaptı. Taş, savunmasında tanımadığı ve ortalarında hasımlık olmadığını belirttiği Kurt’un olduğu masaya yönelik kelam ya da bakış üzere tahrik edici bir davranışlarının olmadığını fakat karşı masadan küfredildiğini söyledi. Oktay Kurt’ın yüksek sesle küfredince kendilerine yönelik olduğunu anladığını belirten Faruk Taş, şöyle devam etti:

“Bir mühlet sonra Ş.K. ayağa kalktı, Oktay ve Mustafa da ayağa kalktılar. Oktay elini kaldırıp bana yanlışsız yönelerek küfürler etti. Ben kendisine sakin olmasını söylediğimde de yeniden ana avrat küfürler etmeye devam etti. Bu sırada bir arbede yaşandı. Benim başımın üzerinden şişeler geçti. E.G. ve M.A. saldırmaya başladılar. Ben bu sırada kendimi savunma gayeli rastgele bir maksat gözetmeksizin bardak alıp fırlattım fakat söylediğim üzere amacımda rastgele biri yoktu. Bardağın Oktay’a değdiğini de gördüm yeniden arbede sırasında Oktay ile ortamızda bir boğuşma geçti. Oktay bana şişe ile vurdu. Ş.K. kardeşim S.T. beni kurtarmak istedikleri sırada Oktay bu sefer eliyle kardeşimi de darbetti. Ertuğrul ve Mustafa da şişe fırlattı.”

‘GÖZÜMDE CAM KIRIKLARI OLDUĞUNU SÖYLEDİĞİM HALDE GÖZÜME VURDULAR’

Oktay Kurt ise birinci olarak karşı masadan kendilerine küfredildiğini öne sürerek şöyle konuştu:

“Ben ‘Kardeşim neden küfür ediyorsun’ dedikten 2-3 saniye geçtikten sonra Faruk Taş masadan bardağı alarak yüzüme gerçek fırlattı ve ben gözümden yaralandım. Kendimi savunma hedefli ben de masadan aldığım şişeyi maksat gözetmeksizin savurdum. Ortamızda 7 metre kadar uzaklık vardı, esasen onlar bizim masamıza geldi. Şişenin Faruk’a değdiğini o an anlamamıştım lakin kamera kayıtlarında sonradan gördüm. Ben gözümden yaralandığım için ayrıca bir hareketim olmadı. Gözümde cam kırıkları olduğunu söylediğim halde gözüme vurdular. Maksatlarının beni öldürmek olduğunu düşünüyorum. Ben tuvalete kaçmamama karşın hareketlerine son vermemişlerdir.”

Sanıklardan Ertuğrul Görgü ise karşı masadan kendilerine yanlışsız küfredildiğini öne sürerek, “3 kişi Oktay’a saldırdı. Elinde şişe olan, gözüne vurmaya devam edince uzaklaştırma maksatlı onları dağıtmak için elime aldığım şişeyi dükkanın camına fırlattım. Maksadım onları kaçırmaktı. Sonra tekrar elime bir şişe daha aldım zira tekrar bize yönelmişlerdi. Oktay orada kalmıştı. Kendimi savunma gayeli şişeyi aldım lakin kullanmadım. Dükkanın dışına çıktığımda yeniden görsem tanıyamayacağım 2-3 kişi bıçakla saldırdılar, ben otoparka kaçarak kurtuldum” diye konuştu.

Duruşmada kelam verilen M.F.B., A.M., E.B.U. ise kendilerini yaralayan ve hakaret eden sanıklardan şikayetçi olduklarını söyledi.

Mahkeme savcısı ise kanıtların tam toplanmamış olması nedeniyle Faruk Taş’ın tutukluluk halinin devamını talep etti. Hakim, Faruk Taş’ın tahliye edilip isimli denetim önleminin uygulanmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir