Barış Terkoğlu: Sinan Ateş cinayeti öncesinde eski MİT’çiden yardım istenmiş

Ankara’da 30 Aralık’ta öldürülen eski Dava Ocakları Genel Lideri Sinan Ateş cinayetine ait soruşturma sürüyor. Cinayete ait Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında son olarak; tetikçiyi suikast sonrası Ankara dışına çıkardıkları öne sürülen eski Dava Ocakları Genel Merkez yöneticisi Tolgahan Demirbaş ve Emre Yüksel ile avukat Serdar Öktem tutuklanmıştı.

Cumhuriyet gazetesi müellifi Barış Terkoğlu, tutuklu bulunan Çağlar Kuvvetli, Aytaç Ataç ve Tolgahan Demirbaş ortasındaki alakayı anlatarak, “Polisin ve savcılığın elindeki bilgiye nazaran, Dava Ocakları Yöneticisi Tolgahan Demirbaş, cinayetten 9 ay evvel, Sinan Ateş’in peşindeydi. Devletin imkânlarıyla takip etmeye çalışıyordu. Çağlar Zorlu’dan yardım istedi. O da etti” diye yazdı. Güçlü’nün eski bir MİT elemanı olduğu belirtildi.

Terkoğlu’nun yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Ataç, 23 Ocak’ta sevk edildiği savcılıkta, daha kritik bir ayrıntıyı itiraf etti:

Çağlar, bana, ‘Abi bunlar benden pozisyon istiyorlar, bir arkadaşın (Sinan Ateş) kulağını çekeceklermiş, yardım istiyorlar’ dedi.”

Ataç’ın anlattığına nazaran, Tolgahan Demirbaş, Çağlar Zorlu’ya, Sinan Ateş’in telefonunu göndermişti. Cep telefonu sinyallerinin verdiği pozisyon bilgilerinden takip edeceklerdi. Pekala, neden Çağlar Zorlu’dan istediler? Avukatı, mahkemede şöyle açıkladı: “Müvekkilim eski bir MİT çalışanı olduğu için bu türlü bir talepte bulunuyorlar, açıkçası bunu kullanmak için yardım istiyorlar.”

Peki verdi mi? Güçlü, pozisyon bilgilerini vermiş. Fakat kendisinin anlattığına nazaran, Sinan Ateş’in öldürüleceğini bilmiyormuş, hatta numaranın onun olduğunu bile bilmiyormuş, pozisyon bilgilerini de uyduruyormuş.”

‘HEPSİNİ SİL’ UYARISI

Bir telefon konuşması da Ataç ile Şiddetli ortasında oldu. Güçlü şöyle anlattı:

“Olayın olduğu gün, Aytaç Beyefendi beni saat 13.30-14.00 sıralarında telefonla aradı. ‘Sinan Ateş öldürüldü, sana bir şeyler sorulmuştu ya, onların hepsini sil’ dedi.”

Zorlu’nun sözü gösteriyor ki, cinayetin çabucak akabinde Ataç, Demirbaş ile Şiddetli ortasındaki iletileri, yani cinayet kanıtlarını ortadan kaldırmak istemiş. Aytaç Ataç ise aradığını kabul ediyor. Lakin “Sil” dediğini kabul etmiyor: “Tolgahan ile görüşmelerini bildiğim için dikkat et’ dedim”.

ÇİFTLİKTE MANGAL

Aklınızda kaldı, biliyorum. Cinayet günü, Tolgahan Demirbaş’ın, Aytaç Ataç’ı araması, çiftliğin boş olup olmadığını sorması… Yoksa cinayetin tetikçiliğini yapan, hala de bulunamayan Eray Özyağcı, birinci olarak o çiftliğe mi götürüldü? Aytaç Ataç, 23 Ocak günü, savcıya şunu söyledi:

“Tolgahan, olay günü benim çiftliğime gittiğini lakin orada atış yaptığını, mangal yakmak istediğini söyledi.”

Cinayetten evvel “Çiftlik boş mu” diye soran Tolgahan Demirbaş, cinayetin akabinde çiftliğe gitmiş. Eldeki datalar, tetikçinin de o çiftliğe götürülmüş olabileceğini gösteriyor.

TUTANAKLARDAKİ DETAY

Hatırlayın, evvelki hücum, mart ayında, tıpkı odak tarafından, Mersin’de Sinan Ateş’e yakın olan Davet Ünel’e yapılmıştı. Saldırganlar Ünel’i Ziraat Bankası’nın önünde sıkıştırmıştı. Aşikâr ki orada da telefon sinyalinden pozisyon tespiti yapıldı!

Gördüklerimden rahatça söyleyebilirim ki Demirbaş’ı koruyan bir güç var! Artık tablo çok net. “Dava arkadaşlarımız” diye konuşmaya başlayanlar, Sinan Ateş’i aylardır neden takip ettirdiklerini, eski MİT’çilerden neden yardım istediklerini, “kulak çekme” derken neyi kastettiklerini, gözlerden uzaktaki çiftlikte kimlerle “mangal yaktıklarını” itiraf ederlerse, görünen köyün önündeki sis uçup gitmiş olacak!” (KAYNAK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir