Batman’da boğazına cisim kaçan bebeği 112 görevlisinin talimatlarıyla kurtardı

Batman’da bebeği Dilvin’in boğazına yabancı cisim kaçınca panikleyen anne, komşusu Yusuf Özdemir’den yardım istedi.

Özdemir de 112 Acil Çağrı Merkezi’ni aradı. Çağrıya cevap veren acil tıp teknisyeni Sezai Birel, Özdemir’e sakin olmaları gerektiğini belirterek birtakım talimatlar verdi.

Sırtına 5 defa vurdu, cisim çıktı

Özdemir, Birel’in talimatlarına uyarak bebeği yüzüstü çevirip, sırtına 5 defa vurdu. Böylece bebeğin nefes borusuna kaçan yabancı cisim çıktı.

Bebeğin ağlama sesini de duyan Birel, yeniden anneye sakin kalması gerektiğini tekrarladı.

Dilvin bebeğin durumu iyi

Birel ayrıca belirtilen adrese sağlık ekiplerinin yönlendirildiği belirtti. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekipler, bebeği kontrol etti ve durumunun iyi olduğunu söyledi.

“İlk yardım hayat kurtarır”

Bu tarz durumlarda sakin kalmanın çok önemli olduğunu vurgulayan acil tıp teknisyeni Sezai Birel, Öncelikli olarak bebeği ters çevirmesini ve sırtına 5 defa vurmasını söyledim. Yusuf da bebeğin sırtına 5 defa vurdu. Bebeğin ağzındaki cismin çıktığını söyledi. İlk yardım hayat kurtarır. Hepimizin bilmesi, herkes için hayat kurtarıcı. Bir kez daha görmüş olduk. dedi.

“Söylenenleri uyguladım”

DHA’nın haberine göre, Yusuf Özdemir de komşusunun feryatlar içinde kendisinden yardım istediğini belirterek O an telefonu aldım, 112’yi aradım. Söylenenleri uyguladım, cisim çıktı. Çocuk nefes almaya başladı. diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir