Benimle öpüşmek filmde yaptığı en terbiyeli şeydi: Ya bunu isteyen bir erkek oyuncu olsaydı?

KAMERA GERİSİ DETAYLARI ÇARPICI
Robbie’nin sürprizine birazdan döneriz ancak biz sinemanın gösterişi galasından fotoğraflar eşliğinde Babylon ile ilgili konuşulanlara bir bakalım. Direktörlüğünü La La Land, Whiplash üzere tezli üretimleriyle tanınan Damien Chazel’in yaptığı Babylon, bir müddettir Margot Robbie’nin bir ‘kamera arkası’ açıklamasıyla gündemde. 32 yaşındaki Margot Robbie E!News’a konuk oldu ve sinemanın perdeye yansımayacak olan birtakım detaylarını anlattı geçtiğimiz hafta. Bunlardan biri Brad Pitt’in oynadığı karakterle kendi canlandırdığı karakterin öpüşme sahnesinin aslında senaryoda olmadığı; bunu direktör Chazelle’i ikna edip kendisinin eklettiğiydi. 

‘ONU ÖPME BAHTI HER VAKİT İNSANIN ELİNE GEÇMEZ’
Margot Robbie, sinemanın senaryosunu da kaleme alan Damian Chazel’i, kendisinin yazmadığı bu sahne için ikna ettiğini onun da “neden olmasın!” diyerek onay verdiğini söyledi. “Brad Pitt’i öpme bahtı insanın eline her vakit ele geçmez” diye düşünüp bu türlü bir teklifte bulundu Robbie, anlattığına nazaran. Chazel çok fazla direnmeden kabul etti. Hoş oyuncu o anları şöyle anlattı: “Dedim ki ‘Damien, bence Nellie (Margot’nun canlandırdığı karakter) gidip Jack’i (Brad Pitt’in oynadığı karakter) gidip öylece öpmeli.’ Sonra Damien bana şöyle cevap verdi: ‘Tamam, bunu yapabilir. Bekle, Dur! Sen Brad Pitt’i öpmek istiyorsun.”

O SAHNE TEKRAR TEKRAR ÇEKİLDİ
Bunun üzerine Margot Robbie, direktör Chazel’e “İstersen beni dava et” dediğini belirtip, senaryoda olmayan bu sahnenin sinemada çok işe yaradığını söyledi. Robbie’nin anlattığına nazaran direktör Damien Chazelle, aslında bu öpücüğü bir latife üzere görse de birinci çekimden sonra aslında hakikat hareket olduğuna inandı. Sonra da elde ettiği sahneyi çok da beğenmeyip Robbie’nin karakterinin Brad Pitt’in oynadığı karakteri öptüğü sahnenin tekrar çekilmesini istedi.

‘TERBİYELİ VE UYSAL BİR ÖPÜCÜK’
Margot Robbie’nin sinemadaki rol arkadaşı Brad Pitt Entertainment Tonight’a verdiği röportajda bu husus hakkındaki görüşlerini anlattı. Yılların oyuncusu 58 yaşındaki Pitt, senaryoda olmayan o sahnenin sinemaya eklenmesiyle ilgili olarak “Sinemada karakter yorumuna her vakit yer vardır” diye konuştu. O sahnede Margot Robbie’nin âlâ bir performans çıkardığını söyleyen Brad Pitt öpücüğün de çok “terbiyeli” olduğunu kelamlarına ekledi. Margot Robbie’nin performansı hakkında da “alev alevdi” diye konuştu.

O AÇIKLAMALAR TARTIŞMA YARATTI
Bu, meslekleri gereği farklı farklı karakterleri canlandıran Margot Robbie ile Brad Pitt’in olayı kendi açılarından değerlendirmesi. Margot Robbie “senaryoda olmayan bu öpücük sahnesini ekleterek” hayatında bir defa eline geçecek bir fırsatı değerlendirdiği” konusunda latife yapıyor. Brad Pitt ise sinemada canlandırılan karakterlerin her vakit yoruma açık olduğunu savunuyor. Ama olayın bir de farklı bir boyutu var. Ona da değinelim… Zira işin tartışmalı kısmı da o noktada zati.

BU KÜME BİR SORUN GÖRMEDİ
Margot Robbie’nin, senaryoda olmayan öpüşme sahnesini eklettiğini gülerek anlatmasından sonra toplumsal medya üzerinde farklı tartışmalar yaşandı. Kullanıcılar sözün tam manasıyla ikiye bölündü. Kimileri tıpkı Brad Pitt üzere bunun setlerde olağan bir durum olduğunu, senaryoya birtakım eklemeler yapılabileceğini, gerektiğinde kimi kısımların çıkarılabileceğini ya da değiştirilebileceğini savundu. Ancak olayı farklı bir açıdan ele alan bir küme da vardı.

YA SENARYOYU DEĞİŞTİREN ERKEK OYUNCU OLSAYDI?
Bu gruptakiler ise son yıllarda Hollywood’u kasıp kavuran, hatta nüfuzlu üretimci Harvey Weinstein’ın “sonunu getiren” #metoo hareketine gönderme yaptı. Bu görüşü savunanlara nazaran aslında mevzu Margot Robbie’nin gülerek anlattığı kadar kolay değil. Zira şayet sinemanın senaryosuna, olmayan öpüşme sahnesini ekleten oyuncu erkek, karşısındaki rol arkadaşı bayan olsaydı bu durum “taciz” olarak bile yorumlanabilirdi. Bakalım bu hususta daha ne üzere gelişmeler olacak. Biz çabucak bu denli konuşulan Babylon sinemasının konusuna şöyle bir bakalım.

SESSİZ SİNEMA PERİYODU; Chazelle’in senaryosunu da kaleme aldığı Babylon sineması, Hollywood’da sessiz sinema devrinin kapanıp sesli sinema periyoduna geçilen 1920’li yıllara götürüyor seyirciyi. Her ne kadar sinemada kurgusal karakterler yer alsa da aslında Hollywood’un bir devrine damga vuran ünlülerden esinleniyor o karakterler. Örneğin Pitt’in oynadığı karakter aslında kurgusal ancak esin kaynağı, sessiz sinemanın yıldızlarından John Gilbert.

Filmde Brad Pitt’in canlandırdığı karaktere, sessiz sinemanın en beğenilen aktörlerinden biri olan John Gilbert esin verdi.

ASLINDA EMMA STONE OYNAYACAKTI
Babylon sinemasıyla ilgili birtakım küçük detaylara değinmekte de yarar var. Bunlardan biri aslında Damien Chazel’in başlangıçta Margot Robbie ile değil La La Land’deki iş arkadaşı Emma Stone ile çalışmaya kararlıydı. Ancak birtakım değişikler oldu. tone, sessiz sinema periyodunun ünlü yıldızı Clara Bow’u oynayacaktı. Ama, sonradan Stone’un yerine Margot Robbie geldi.

Emma Stone, La La Land ile bir de Oscar kazandı. 

DAHA EVVEL DE BİRLİKTE ÇALIŞTILAR: Babylon’un, Margot Robbie ile Brad Pitt’in birinci ortak çalışması olmadığını ekleyelim. Pitt ve Robbie, daha evvel Once Upon A Time in Hollywood sinemasında de birlikte oynamıştı. O sinemada ikiliye Leonardo DiCaprio eşlik etti. Robbie o sinemada direktör Roman Polanksi’nin 1969 yılında dokuz aylık gebeyken Charles Manson çetesi tarafından öldürülen eşi Sharon Tate’i canlandırmıştı. Robbie, o sinemada yardımcı oyuncu olarak yer alıyordu.

GENÇ YAŞINDA BAŞARILI SİNEMALARA İMZA ATTI
Babylon’un direktör koltuğunda sinemaseverlerin yakından tanıdığı Damian Chazelle’in oturduğunu söylemiştik. 37 yaşındaki Chazelle, bugüne kadar çektiği savlı müzikallerle tanınıyor. 2014 tarihli Whiplash, 2016 üretimi La La Land onun en çok bilinen sinemaları. Bu ortada Damien Chazalle’in ödül merasimlerinden eli boş dönmediğini de ekleyelim. Chazelle, “hayallerinin projesi” olarak nitelendirdiği La La Land ile en uygun direktör mükafatını kazandı. Chazelle, galaya eşi Olivia Hamilton ile birlikte katıldı.

GÜZELLİĞİNİN NEREDEN GELDİĞİ MUHAKKAK OLDU
Şimdi gelelim Babylon sinemasının galasından objektiflere yansıyan manzaralara… Yıldızların yüklü olarak siyah giydiği galada Margot Robbie hayranlarına bir sürpriz yaptı. Filmin baş bayan oyuncusu Margot Robbie, aslında İngiliz üretimci Tom Ackerley ile memnun bir evlilik sürdürüyor. Lakin galanın kırmızı halısında ona annesi Sarie Kessler eşlik etti. Hoş oyuncu annesi ile samimi imajlar sergiledi. Bu ortada Robbie’nin hoşluğunu kimden aldığı da gözler önüne serilmiş oldu.

AŞK SÖYLENTİSİNE KARŞIN YALNIZ GİTTİ
Son periyotta 29 yaşındaki Ines De Ramon ile münasebet yaşadığı ileri sürülen Brad Pitt de galanın “yalnız” konuklarından biriydi.

YENİ SEVGİLİSİYLE
Babylon galasında sevgilisiyle kırmızı halıya çıkan konuklardan biri Elle Fanning oldu. Gen oyuncuya sevgilisi Max Minghella eşlik etti.

Filmin oyuncularından Li Jun Li, kırmızılar içinde.

Son devirde sevgilisi Harry Styles ile ayrılığıyla gündemde olan Olivia Wilde, transparan detayları olan siyah bir elbiseyle galaya katıldı. 

Model Taylor Hill, galaya açık renk elbisesiyle katıldı.

Rebecca Rittenhouse, konukların yüklü olarak siyah giydiği galanın renkli konuklarından biriydi.

Genç oyuncu Emma Brooks Mcallister.

FOTOĞRAFLAR: AVALON, ALAMY, MEGA NEWS AGENCY, SPLASH NEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir