Beşiktaş Başkanı Çebi: Türkiye’nin 85 milyon vatandaşından biri de Josef olsun

Beşiktaş Lideri Ahmet Parıltı Çebi, Beşiktaşlı futbolcu Josef De Souza’nın Türk vatandaşlığına geçme isteğine ait ‘’Bu sabah gazetede okudum. Tahminen de sabah aldığım en keyifli haber oydu. Josef çok düzgün, vicdanlı, adaletli bir insan. Güzel ve çok vicdanlı bir insan. Türkiye’nin 85 milyon vatandaşı var. Biri de o olsun’’ dedi.

Başiktaş Kulübü Lideri Ahmet Işık Çebi, TFF Fevkalâde Seçimli ve Olağan Mali Genel Şurası’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Çebi, seçimden evvel birçok şeyin konuşulduğunu belirterek, Türk futbolunun menfaati ismine birlik içinde hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Yabancı futbolcu tartışmalarına ait konuşan Çebi, ‘’Türk futboluna katkı verebilmek ismine Türk futbolcuların alanda yer alabildikleri müddetin uzaması A Ulusal kadro ismine menfaat söz etmiş olabilir. Ben de bu fikirdeydim. Fakat son vakitlerde yaşadığımız birtakım gerçekleri kamuoyu ile paylaşmamızda yarar var. 20 tane Türk futbolcuya muhtaçlığımız varsa topu topu 2 tane futbolcu bulunuyor. Öbür 18 tanesi yok. 2 futbolcunun fiyatı 1 lirayken olmuş 11 lira. Bu beğenilen bir durum değil. A Ulusal Futbol Takımı’nın her ne kadar yerli futbolcuya muhtaçlıklar varsa da öbür taraftan da kulüplerin ekonomik durumları var. Bu kadar ıstırap içerisinde bir Türk futbolu almak zorunda hisseden kulübün milyonlarca Euro karşısında verebilecek gücü yok. Bundan sonra yerli futbolcu oynatana teşvik, yabancı futbolcu oynatana maddi olarak ceza halinde koyulmalı. Sınırlama kaldırılmalı. Siz futbol gruplarını limitlerle sınırlamak yerine kar ve ziyan bilançolarını yayınlayıp cezalandırılması bence daha gerçek bir davranış olur. Bu süreç içerisinde de Türk kulüplerini teşvik etmek emeliyle Türk futbolcu oynatanlara maç başına bir para verirsiniz, yabancıyı fazla oynatıyorsa koyulan hudut üzerinde oynatılan yabancı oyuncu için federasyona bir para ödeyebiliriz. Bence bu iş ekonomik olarak paraya dönmeli’’ diye konuştu.

“Weghorst’a ilgimiz var”

Çebi transferlerin şimdi başlamadığını söz ederek, ‘’Bir stoperimiz geldi. Çok kaliteli bir oyuncu. Kadro kaptanlığı kişiliği var, aile babası kişiliği var. Hepsinin bir ortada bulunduğu bir kişiyi transfer etmekten çok memnunum. Yanlışsız bir iş yaptık. Beşiktaş taraftarının da kendisini çok seveceğini biliyorum. Onun dışında bir forvet beklentimiz var. Hollanda ulusal ekibi forveti Weghorst’a ilgimiz var. Kendisini transfer etmek istiyoruz. Kendisiyle dün yaptığımız görüşmede, iki gün daha bizden müsade istedi. İddia ediyorum ki onun da talipleri çok fazla. Kurallara bakıyor’’ dedi.

Beşiktaş’ın deneyimli futbolcusu Josef De Souza, 6 yıldır Türkiye’de olduğunu ve Türk vatandaşlığına geçmek isteğine ait ise, ‘’Sabah gazetede okudum. Tahminen de sabah aldığım en keyifli haber oydu. Josef çok düzgün, vicdanlı, adaletli bir insan. Uygun ve çok vicdanlı bir insan. Türkiye’nin 85 milyon vatandaşı var. Biri de o olsun isterim’’ tabirlerini kullandı. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir