BİK Genel Müdürü Erkılınç: Gazetelerimizin haklarını sonuna kadar koruyacağız

İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Muğla ve Uşak’ta resmi ilan yayınlama hakkı bulunan gazetelerin sahipleri ve temsilcileri bölge toplantısında bir ortaya geldi.

İzmir’de düzenlenen toplantıya Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Cavit Erkılınç, Genel Müdür Yardımcısı Mesut Onat, ünite ve şube müdürleri ile 70’i aşkın gazete sahibi ve temsilcisi katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Genel Müdür Cavit Erkılınç, Kurumun “3D” halinde söz edilen düzenleyici, destekleyici ve denetleyici vazifesinin bulunduğunu belirterek, “Kurumumuzun misyon ve yetkileri aşikardır. Tüm bunların dışına çıkarak siyasi karar alması, medya kuruluşlarını cezalandırması teknik olarak da mevzuat olarak da mümkün değildir. Basın İlan Kurumu bir cezalandırma kurumu değildir. Tam tersine Türk basınının en büyük destekçisidir. Bizler kurum olarak, basına olan takviyemizi artırarak devam ettirmenin yollarını arıyoruz. Lokal gazetelerimizi geleceğe taşıyacak projeksiyonu ortaya koymaya çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“Mevzuatı Çıkaranlar Mevzuatı Eleştiriyor”

Kurumun çoğulcu, çok sesli ve özgürlükçü bir idare yapısının bulunduğunu kaydeden Erkılınç, neredeyse tüm kararların oy birliği ile alındığını, mevzuat çalışmalarının da tüm tarafların görüşleri alınarak hazırlandığını söz etti.

Son vakitlerde uygulanan mevzuatı çıkaran, onaylayan ve hatta altına imza atanların kendi mevzuatlarını eleştirdiklerine şahit olduklarını vurgulayan Erkılınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Görev ve yetkilerimiz çerçevesinde gazetelerimizi aralıksız denetliyoruz, denetlemeye de devam edeceğiz. Evvel kamunun haklarını korumak ismine bunu yapıyoruz. Sonra hak edenin hakkını, hak etmeyenden alıyor ve sahibine aktarıyoruz. Olayın özeti budur. Minimum satış ölçüsünün altında basılan gazetelere de bayiden toplu gazete alımlarına da işçisinin maaş kartına el koyup verdiğini geri alanlara da müsamaha göstermemizi ve sessiz kalmamızı kimse bizden beklemesin.”

“Dijital Medyaya Yönelik Hazırlıklarınızı Yapın”

Gazete satışlarının her yıl geriye yanlışsız gittiğini, gazetelerin resmi ilan dışında sayfalarına özel ilan ve reklam almakta epeyce zorlandığına işaret eden Erkılınç, yalnızca resmi ilana dayalı gazeteciliğin sürdürülebilir olmadığını, bunu gerçekçi de bulmadığını tabir etti.

İnternet haber sitelerinin ve toplumsal ağların her geçen gün tesirini artırdığını, gazetelerin de mevcut tabloyu daha uygun okumaları gerektiğini belirten Erkılınç, “Hattatlar matbaanın gelişine ne kadar direnseler de engelleyemediler. Biz diyoruz ki gelecek olana; dijital medyaya yönelik tüm hazırlıklarınızı yapın. Teknolojik altyapınızı, takımlarınızı hatta binalarınızı şimdiden buna uygun hale getirin. Gazeteleriniz ile birlikte internet haber siteleriniz de önemli manada içerik üreten ve sunan mecralar haline gelsin. Hatta mümkünse çalışanlar birbirinden farklı olsun ki kendi içlerinde rekabet yaşansın” sözlerine yer verdi.

Ertelenen yeni Basın Yasası’nın Ekim ayında Meclis’e geleceğini anımsatan Erkılınç, “Biz iki şey hedefliyoruz. Birincisi; internet haber siteleri müddetli yayın sayılsın ve site çalışanları özlük haklarına kavuşsun. İkincisi; gazetelerimizin yanında internet haber sitelerimize de resmi ilan ve reklam verilebilsin. Kimseye gazetelerinizi ne kapatın ne de kapatacağız demiyoruz. Israrla bu sözümün altını çiziyorum. Kimsenin gazetesini kapatmak üzere bir kaygımız yok. Tek isteğimiz var; o da gazetelerimiz ve gazetelerimizin internet siteleri başta olmak üzere internet haber sitelerine resmi ilan verebilmek. Önceliğimiz kazanılmış hak manasında esasen tekrar sizler ve sizin internet siteleriniz olacak. Kazanılmış haklarınızı sonuna kadar savunacağız, bundan kimsenin kuşkusu olmasın. 10 yıl sonra geriye dönüp baktığınızda pişmanlıklarınız olmasın istiyoruz. İcra ilanlarında bir “ve” “veya” tartışmasına sizleri mahkûm edenler, şu ana kadar giden 4 bin ilanın hesabını vermediği ve yerine ikamesini koymadığı üzere yarın da sizleri tek başınıza bırakacaklar” diye konuştu.

Erkılınç’ın konuşmasının akabinde gazete sahipleri ve temsilcileri kelam alarak görüşlerini tabir etti.

Toplantı, iştirakçilerin onuruna verilen öğlen yemeğinin akabinde gerçekleştirilen soru-cevap ve sohbet kısmı ile sona erdi.

Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Bölge Toplantılarının üçüncüsü yarın Konya’da gerçekleştirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir