Cezayir ile İspanya’nın arasına Batı Sahra girdi!

Cezayir Cumhurbaşkanlığınca yayımlanan bildiride, İspanya’daki sol koalisyon hükümetinin, Batı Sahra’da Fas tezini savunan “haksız siyaset değişikliğinden” dolayı, 8 Ekim 2002’de İspanya ile imzalanan iş birliği, âlâ komşuluk ve dostluk mutabakatının acilen askıya alındığı duyuruldu.

Söz konusu bildiride, “İspanya makamları, İspanya Krallığı üzerinde bölgesel bir idari gücün yükü üzere gördükleri Batı Sahra’da benimsedikleri pozisyonu haklı çıkarmak için, yasal, ahlaki ve siyasi yükümlülüklerini ihlal eden, bir kampanya başlattı. İspanya hükümetinin bu tavrı, idare gücü olarak statüsünün dayattığı memleketler arası hukuku ihlal ediyor ve bölgedeki durumun kötüleşmesine direkt katkıda bulunuyor.” tabirleri kullanıldı.

Diğer yandan İspanya Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada, “İspanya hükümetinin Cezayir’in aldığı karardan ıstırap duyduğu, komşu ve dost olarak gördüğü Cezayir ile uygun bağları, her iki halkın faydasına geliştirmeye devam ederek, güzelleştirmeye çalışacağını” bildirdi.

İspanya hükümeti ayrıyeten Cezayir ile bağlantılarda, “özellikle Birleşmiş Milletler Mukavelesi ve memleketler arası hukuk prensiplerine hürmet konusunda, içeriğine tam taahhüdünü yine teyit ettiğini” vurguladı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, bugün mecliste yaptığı konuşmada, İspanya’nın Fas ile münasebetleri olağanlaştırmak için Batı Sahra siyasetinde yaptığı değişikliği savunarak, Fas’ın Batı Sahra için önerdiği planın “ciddi, inanılır ve gerçekçi temellere dayandığını, öteki yandan İspanya’nın bu bölge halkının davasından vazgeçmediğini” söylemişti.

Sanchez konuşmasında, Cezayir ile bağlantılar konusunda hiçbir değerlendirmede bulunmamıştı.

İSPANYA-CEZAYİR İLİŞKİLERİ 

İspanya hükümeti, yaklaşık 10 ay süren Fas ile yaşadığı diplomatik krizi düzeltmek ve ikili bağları olağanlaştırmak için mart ayında harekete geçmişti.

Başbakan Sanchez, Fas Hükümdarı 6. Muhammed’e gönderdiği mektupta, Batı Sahra meselesinde Fas’ın ortaya attığı özerklik planını desteklediğini açıklamış, akabinde 7 Nisan’da Rabat’a giderek ikili bağlantıların olağanlaştırma sürecine girmesini sağlayan ikili mutabakatlara imza atmıştı.

Bu gelişmelerin akabinde Cezayir de Madrid’deki büyükelçisini istişare için merkeze çekmişti.

İspanya’nın doğal gaz muhtaçlığının yüzde 47’sine yakını Cezayir’den sağlanıyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir