Çin’de sıcak hava uyarısı

Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi, çok sayıda bölgede tesiri hissedilen sıcak hava dalgası nedeniyle, bu yıl birinci sefer ‘kırmızı uyarı’ yayımladı.

Merkezden yapılan açıklamada; yarın Sincan Özerk Bölgesi, İç Moğolistan Özerk Bölgesi, Şaanşi, Hınan, Anhui, Ciangsu, Siçuan, Hubey, Hunan, Ciangşi, Cıciang, Fucien ve Guicou eyaletleri ile Şanghay ve Çongçing kentlerinin kimi kısımlarında sıcaklığın 35 dereceyi geçeceği belirtildi.

Şaanşi, Siçuan, Hubey, Hunan, Ciangşi, Anhui, Ciangsu ve Cıciang eyaletleri ile Şanghay ve Çongçing kentlerinin kimi kısımlarında ise 40 ila 42 dereceye ulaşan, hatta 42 dereceyi aşan sıcaklık pahaları ölçülebileceği kaydedildi.

Sıcak hava nedeniyle bu yıl birinci defa kırmızı ihtar yayımlayan meteoroloji yetkilileri, halka sıcak saatlerde açık havaetkinliklerine katılmamalarını ve dışarıda çalışanlara sık mola vermelerini tavsiye etti. Ayrıyeten elektrik şebekelerinde ve trafolarda oluşabilecek çok yük nedeniyle arızalara ve yangınlara karşı dikkatli olunması ihtarında bulundu.

‘Kırmızı uyarı’, Çin’in 4 dereceli sıcak hava ihtar sisteminde en yüksek seviyeyi temsil ediyor. İhtarlar, yüksekten düşüğe; ‘kırmızı’, ‘turuncu’, ‘sarı’ ve ‘mavi’ formunda sıralanıyor. (AA) 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir