Deprem bölgesine ziyaret | Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hatay’ı yalnız bırakmayacağız

Son dakika haberi! Son dakika gelişmesinin detayları birazdan ntv.com.tr’de…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen Hatay’a gitti. Esenboğa Havalimanı’ndan bölgeye hareket eden Erdoğan’a, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli de katıldı.

Hatay’ın Kırıkhan ilçesindeki ziyaretinin akabinde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

”Son asırda maruz kaldığımız en büyük felaket. Kamu vazifelileri, sivil toplum kuruluşları, gönüllüler, ferdi olarak yardıma gelenlerle neredeyse yarım milyon insan sarsıntı bölgesinde görev üstlendi. Devlet ve millet el ele zelzele bölgesinde sel olduk aktık. Yaptığımız memleketler arası davete karşılık veren 100 ülkenin 90’ından gelen takımlar yararlı çalışma yürüttü. Arama kurtarma çalışmalarının bitmesiyle enkaz kaldırma çalışmasını hızlandırdık.

HATAY’A 183 BİN KONUT

Hatay’ı yalnız bırakmayacağız. Yeni konutlar için çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki periyotta her fırsatta kentimize gelerek, yapılan çalışmaları şahsen denetleyeceğiz.

Hasar tespit çalışmaları bitince netleşecek olmakla birlikte mevcut duruma nazaran Hatay’da 183 bin konut ve 15 bin köy konutu yapmayı planlıyoruz. Şimdiye kadar 426 bin çadır kurduk, 2 ay içinde 100 bin konteyneri de faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Kullanma suyundaki sorun hala çözülmedi, yeni kuyularla birlikte bu sorunu da çözeceğiz.

Kimi aksaklıkların yaşanmaması mümkün değildir, büyük felaketi yaşadığımız devirde bu türlü bir iftira içerisine girilir mi?

”BİZE DÜŞEN HELALLİK İSTEMEK”

Tek bir vatandaşımın bile zelzele yüzünden yaşadığı kenti terk etmesine gönlümüz razı değil. Şayet zahmet yaşadıysanız bize düşen helallik istemek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir