Dışişleri Bakanlığı’ndan Libya açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Libya’da devam eden ve sivillerin de vefatına neden olan çatışmaları büyük bir tasayla takip ediyoruz. Bugüne kadar olduğu üzere, bundan sonra da Libyalı kardeşlerimizin yanında durarak, kalıcı barış ve istikrarın tesisi için her türlü dayanağı sağlamaya devam edeceğiz” denildi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan Libya’da meydana gelen çatışmalarla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, gelişmelerin kaygıyla takip edildiği belirtilerek, “Libya’da devam eden ve sivillerin de vefatına neden olan çatışmaları büyük bir tasayla takip ediyoruz. Alanda büyük eforlarla tesis edilen sükunetin korunması, Libya’nın güvenliği, istikrarı ve geleceği bakımından kritik değerdedir. Tarafları, bunun idrakiyle hareket etmeye, itidal ve sağduyuya davet ediyor; çatışmaları derhal durdurmaya çağırıyoruz” sözleri kaydedildi.

“KALICI BARIŞIN TESİSİ İÇİN HER TÜRLÜ TAKVİYESİ SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Türkiye’nin Libya’da kalıcı barışın sağlanması için takviye vereceği vurgulanan açıklamanın devamında şu tabirler yer aldı:

* “Şiddetin artması, Libya halkının kalıcı barış ve istikrara kavuşma azmini ve başta seçimlerin düzenlenmesi olmak üzere siyasi sürecin ilerletilmesi vizyonunu da riske atmaktadır. Bu bakımdan, tarafların silahları susturmalarını ve bir an evvel meselelerini barışçıl yollarla tahlile kavuşturmaya odaklanmalarını bekliyoruz.

* Türkiye, Libya’nın kalıcı istikrar, refah ve güvenliği için, Libya halkının da istek ve beklentileri çerçevesinde, adil, hür ve ülke sathında seçimlerin bir an evvel yapılmasını elzem görmektedir. Bu bağlamda, BM kolaylaştırıcılığında hukuksal altyapı çalışmalarının hızla tamamlanması gerekmektedir.

* Bu gayeler doğrultusunda, bugüne kadar olduğu üzere, bundan sonra da Libyalı kardeşlerimizin yanında durarak, kalıcı barış ve istikrarın tesisi için her türlü takviyesi sağlamaya devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir