Dünyanın Pink Floyd dinleyen depremzede olarak tanıdığı Serkan Sincan’ın hikayesi… Tribün fanatiğiydim

Deprem bölgelerinde yavaş yavaş olağana dönme uğraşları verilirken toplumsal medyada yayınlanan bir görüntü gündem oldu. Hatay’da kaydedildiği belirtilen manzaralarda bir vatandaşın, antikacı dükkanının önünde oturduğu, dünyaca ünlü Pink Floyd müzik kümesinin müziğini sokaktakilere dinlettiği görüldü.

Milliyet muhabiri Şahin Bayar, o isim Mehmet Serkan Sincan’la görüştü. Öyküsünü yazdı:

“Burası zelzelelerin yıktığı Antakya’nın tarihi Kurtuluş Caddesi. Sarı kazaklı yüzü traşsız bir adam, duvarına Türk bayrağı ve Atatürk posteri asılı dükkanı önünde koşturuyor. Ya elinde bir süpürge kaldırımı temizliyor ya saksıdaki çiçeğe su döküyor ya da ilgi istediği her halinden anlaşılan bir kediyi besliyor. Müzikler bittikçe de kasedi değiştiriyor. İstek modül bile çalıyor. Tüm eforu, “Buradan gitmiyoruz; Antakya’da hayat devam etmeli” bildirisi vermek. Ulusal ve memleketler arası basın ile toplumsal medyada gündem olan bu adam, ‘Eskici ve Nostalji’ dükkanının sahibi Mehmet Serkan Sincan.

Aslında Sincan’ın Antakya’dan gitmeme kararı yeni değil. 2010’da, 20 yıl yaşadığı Alanya’dan Antakya’ya döndüğünde bu kararı almış. “Biz gurbette ölünce cenazemizi toprağımıza getirip Antakya’ya defnediyorlar. Ben canlı dönmeye karar verdim” diyor. Sarsıntıdan 3 gün sonra az hasarlı dükkanını açan Sincan’ın hayatının büyük bir kısmı turizmcilik yaptığı Alanya’da geçmiş. 50 yaşındaki Sincan, “Alanya’da turizm kesiminde edindiğim tecrübeleri Hatay’da hayata geçirmek istiyordum. Hatay’ın dünya turizmine açılacak bir kent olacağını daima söylüyordum. Ve bu öngörüm benim yanıltmadı” diyor.

Tribünlerin fanatiği

Mehmet Serkan Sincan’ın sporla da ortası yeterliymiş. Hatta fanatik bir taraftarmış: “Gençlik yıllarında tribünlerde ben de vardım. Hatay’ın Cadde kümesinin birinci tribününü biz kurduk. Adana’da okurken Adana Demirspor’un Şimşekler kümesinde vardık. Tuttuğumuz grup da baba grubu Fenerbahçe’ydi. Lakin artık grup tutmuyorum. Fanatikliği, hengameyi, dövüşü Kur’an okuduktan sonra bıraktım. 20 yıl evvel bunlara tövbe ettim.”

Neden gittik neden kaldık

“Dindar mısınız?” sorusuna ise “Dindar demeyelim. İmanlı bir tarafım var. Güçlü bir imanım var. Bu beni ayakta tutuyor. Diğer türlü nasıl olacak? Bu kadar mevt var. Bu kadar dost kaybettik. Diğer türlü nasıl ayakta duracağız?” diyor.

Nostaljik bir adamım

Depremden evvel de dükkanında müzik çalındığını anlatan Sincan, “Bizde daima müzik vardı. Nostajik bir adamım. 80’ler-90’ları seviyorum. Bu dükkanı açtıktan sonra tanımadığım bir sürü sanatçı tanıdım. Esin Afşar, Şecaattin Tanyerli, Neşet Ertaş, babası Muharrem Ertaş… Bunları kesinlikle öneriyorum. Olağan rutine dönmek zorundayım. Ortada bir sürü yetim, öksüz, gariban, korkmuş beşerler var. Bir vali yardımcımız geldi 10 gün evvel, çok beğendi, dükkanı gezdi, ‘Serkan bir de elektrik olsa ve müzik yapsan ne hoş ve motivasyon olur’ dedi. Çok şükür 2 gün evvel elektrik bağlandı ve müzik yayınına geçtik. Pink Floyd’u gençliğimde çok fazla dinleyen bir adam değildim lakin biz 90’ların çocuğuyuz. Pink Floyd’un birkaç müziği benim için uygundur. Birtakım beşerler müzik yayınını yadırgıyor fakat matem 3 gündür. İnsanlara ışık olup geri dönmelerini sağlamak istiyoruz. Memleketimize sahip çıkıyoruz” diyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir