Enerji krizi nedeniyle 3 katına çıkmıştı: İtalya’da faturalar vitrinde

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın tesiriyle Avrupa’da başlayan güç krizinden ötürü yüksek faturalar vatandaş kadar esnafın da cebini yakıyor. İtalya’nın başşehri Roma’daki bir işletme sahibi faturalarındaki artışı müşterilerine göstermek için gelen faturaları vitrine astı.

‘Dükkanımızı kapatma kaygısıyla yaşıyoruz’

Kafeteryanın sahibi Laura Ramoni, İtalyan basınına yaptığı açıklamada, faturaların neredeyse 3 kat arttığını söyledi. Aylık 900 eurodan 2 bin 600 euroya çıkan faturalar nedeniyle iki kişiyi işten çıkarmak zorunda kaldıklarını lisana getiren Ramoni, “Işıklardan birini kapattık lakin kâfi olmuyor. Hükümetin bir yardım yapması kaide. Her gün gelecek ay dükkanımızı kapatma endişesiyle yaşıyoruz. Bu bizim için ikinci bir Covid-19 üzere bir şey” dedi.

‘Üretim maliyetleri yüzde 30 arttı’

Roma’daki birtakım işletmelere danışmanlık hizmeti veren Monica Lucarelli de İtalyan basınına verdiği demeçte, “Hükümet tarafından bu vakte kadar dikkate alınmayan lakin acil yardıma muhtaçlığı olan çok sayıda işletme var. Örneğin Roma’da 2 biden fazla olan ekmek fırınları. Güç fiyatlarındaki artıştan ötürü üretim maliyetleri yüzde 30 arttı. Birebir formda kuru temizleme dükkanları. Bunların birçok aile şirketleri ve daha fazla bu yükü taşıyamazlar” tabirlerini kullandı.

Daha evvel faturalar yakılmıştı

İtalya’da Confartigianato isimli küçük ve mikro ölçekli işletmelerin bağlı olduğu örgüt, geçtiğimiz günlerde basınla paylaştığı tahlilde, “Yüksek güç fiyatları, 3 milyon 529 bin çalışanı olan 881 bin 264 küçük ve mikro ölçekli işletmeyi riske atıyor. Bu İtalyan iş sistemindeki istihdamın yüzde 20,6’sına eşit” ihtarında bulunmuştu. Ülkede daha evvel de güç protestoları yaşanmış faturalar yakılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir