“Esirlerin şeyhi” 17 yıl sonra özgür

Filistinli mahkumlar ortasında yaşça en büyük olan “Esirlerin şeyhi” lakaplı 83 yaşındaki Fuad eş-Şubeki, 17 yıllık mahpus cezasının tamamlanmasının akabinde hür kaldı.

İsrail’deki Askalan (Aşkelon) Hapishanesinden tahliye edilen Şubeki, ambulansla El Halil kentindeki Terkumiye askeri denetim noktasına getirildi.

Şubeki’yi burada ailesi, Filistinli aktivistler ile yetkililer karşıladı.

Serbest bırakılmasının akabinde yaptığı açıklamada Şubeki, “Allah’tan diğer kimsemiz yok. Filistinli tutuklular daimi isyan halindeler. Onlar, yaşayan şehitlerdir.” dedi.

Şubeki ayrıyeten Filistinli tutukluların özgürlüğüne kavuşması için çalışma daveti yaptı.

Fetih Hareketi, Şubeki için Ramallah’ta sıhhat denetiminden geçirilmesi daha sonra eski Filistin Devlet Lideri Yasir Arafat’ın mezarının ziyaret edilmesinden oluşan bir program hazırladı.

İlerleyen yaşı nedeniyle son yıllarda gereksinimlerini gidermek için hapishanedeki öbür mahkum arkadaşlarının dayanağına muhtaç hale gelen Şubeki’nin kronik sıhhat sıkıntıları bulunuyor.

FUAD EŞ-ŞUBEKİ KİMDİR?

Gazze’de 1940 yılında doğan Şubeki, lisans eğitimini Mısır Kahire Üniversitesinde muhasebe kısmında tamamladı.

Filistin Esirler Cemiyetine nazaran Şubeki, Filistin Emniyet Teşkilatında merkezi mali yönetimden sorumlu kişiydi ve Arafat’ın Arap ülkelerine gerçekleştirdiği seyahatlerde ona eşlik etti.

Şubeki, Filistin Kurtuluş Örgütü ile İsrail ortasında 1993 yılında imzalanan Oslo Mutabakatı’ndan iki yıl sonra Filistin’e döndü.

İsrail ordusu, 2002’de Filistinlilere askeri mühimmat taşıdığı argümanıyla Kızıldeniz’de “Karine A” isimli gemiye düzenlediği operasyonun akabinde Şubeki’yi bu silahların kaçırılmasından sorumlu kişi olmakla itham etti.

Bunun üzerine Şubeki 2002’de Filistin idaresi tarafından tutuklanarak Eriha Hapishanesine gönderildi.

İsrail ise 14 Mart 2006’da kelam konusu hapishaneye baskın düzenleyerek Şubeki ile ortalarında Filistin Halk Kurtuluş Cephesinin Genel Sekreteri Ahmed Sadat’ın da olduğu birtakım mahkumları kaçırarak tutukladı.

20 yıl mahpus cezasına çarptırılan Şubeki’nin cezası daha sonra 17 yıla düşürüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir