Göktürk’e çevik kuvvet ve iş makinesi baskını

İstanbul’daki Göktürk Mahallesi’nin Kemerköy Sitesi içinde imara açılan alanda inşaat için çok sayıda iş makinesi sabah saatlerinde bölgeye girdi. Saat 06:00’da çevik kuvvet grupları de iş makineleriyle birlikte baskına katıldı.

Kırk yılı aşkın müddettir yana açık yeşil alan ve afet toplanma alanı olarak kullanılan bölgenin imara açılmasını istemeyen mahalleliler ise araçlarını yola çekerek ve site girişini kapatarak iş makinelerinin alana girmesini engellemeye çalışıyor. Site girişinde toplanarak iş makinelerinin girişini engellemeye çalışanlara polis müdahale etti, 1 kişi yaralandı.

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek de bölgeye gitti. Zeybek toplumsal medya hesabından olay yeri fotoğrafları paylaşarak şu notu düştü:

“Göktürk’teyiz. Hayat alanlarını savunan Göktürklü komşularımızla birlikte direniyoruz, yeşilimize çökenlere geçit vermiyoruz. Soruyoruz; Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kime hizmet ediyor? Kamuya mı? Şahıslara mı?”

Ne olmuştu?

Demirören Holding, Ziraat Bankası’ndan aldığı 300 milyon dolar ve 1 milyar 118 milyon lira krediye karşılık Göktürk Mahallesi Kemer Country’de, üzerinde golf alanlarının bulunduğu yerlerini ipotek ettirdi. İpotekten kısa bir müddet sonra 4 Eylül 2018’de, topraklar Etraf ve Şehircilik Bakanlığı eliyle imara açıldı. Bakanlığın hazırladığı imar planlarıyla alana ortalama 200 metrekare büyüklüğünde 306 konut yapılması sağlandı. Bu kısım yaklaşık 26 futbol alanına denk geliyordu. Bölgede yaşayanlar, bakanlığın kararına karşı çok sayıda dava açtı. 2019’da mahkeme, planın iptal edilmesine karar verdi. Bakanlık ise planda kimi düzenlemeler yaparak tekrar askıya çıkardı. Bölge halkı, bu plana karşı da dava açtı.

Bu sırada Demirören kredi borcunu ödemediği için kelam konusu ipotekli yerler, Ziraat Bankası’na devredildi.

Bakanlık, Göktürk’te Kemer Country yerleşkesi içindeki golf alanı olarak kullanılan toprakları İBB’nin mahkeme kararı doğrultusunda ‘özel spor alanı’na almasına rağmen imara açtı. Bölgeyi sarsıntı kanunu kapsamında belirlenen riskli alanlara karşılık yeni yerleşim alanları olarak kabul edilen “Rezerv Yapı Alanı” kapsamına almıştı. Böylece de alanda plan yapma yetkisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin elinden alınarak bakanlığa aktarılmış olmuştu.

Bölgede imar planı sürecinde yetkili kurum da bakanlık olarak belirlenmişti. Bölge halkı ise hem bakanlığa itirazda bulunmuş hem de bakanlık kararının iptali istemiyle dava açmıştı. Öte yandan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı geçen günlerde Emlak Konut’un “Emlak Konut Göktürk Toplu Konut Projesi” için Çevresel Tesir Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlattığını duyurmuştu. Hazırlanan proje tanıtım evrakında Ziraat Bankası’na ilişkin 224 bin 381 metrekarelik yere lüks konut ve villa olmak üzere 650 adet bağımsız kısım yapılmasının planlandığı görülüyor. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir