Hablemitoğlu soruşturmasında tutuklanan eski MİT’çi Altaylı: Halil Şıvgın bana iftira etti, Rabbime havale ediyorum

T24 Ankara

Doç. Dr Necip Hablemitoğlu’nun 18 Aralık 2002’de konutunun önünde uğradığı silahlı taarruz sonucu hayatını kaybetmesine ait soruşturma kapsamında tutuklanan eski MİT’çi Enver Altaylı’ya ilişkin toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda suçlamalar reddedildi. Hesaptan Altaylı ismine yapılan paylaşımda, FETÖ soruşturması kapsamında aranan Mustafa Özcan’la Hablemitoğlu’nu eski ANAP’lı bakan Halil Şıvgın’ın buluşturmak istediği fakat kendisini kurtarmak için Altaylı’nın ismini verdiği savunuldu. Paylaşımda, “Halil Şıvgın ise kendisini paka çıkarmak, Merhum Hablemitoğlu ile Mustafa Özcan’ı görüştürme gayretlerine yönelik mümkün gayretlerini gizlemek için palavra söyledi ve bana iftira etti. Ben Halil’in bu palavrası sebebiyle bu yaşımda çok büyük fiziki ve manevi zorluklara duçar edildim. Şayet gerçek söylediğini tez etmeye devam edecekse, hodri meydan. O da benimle ilgili sözünün hakikat olduğuna dair benim ettiğim yemini yapsın. Kendisini Rabbime havale ediyorum” dedi.

Hakkında FETÖ yöneticiliği suçlamasıyla açılan davada 23 yıl mahpusa mahkum edilen eski istihbaratçı Altaylı, Hablemitoğlu cinayeti kapsamında da ayrıyeten tutuklandı. Altaylı’nın, Hablemitoğlu’nun FETÖ hakkındaki kitabı “Köstebek”in yazım süreci devam ederken devreye girdiği, o devir cemaatin Türkiye imamı olduğu tez edilen Mustafa Özcan’la Hablemitoğlu’nu bir ortaya getirmeye çalıştığı öne sürüldü. Eski Sıhhat Bakanı Halil Şıvgın da Hablemitoğlu soruşturması kapsamında verdiği tabirde bu istikamette savlarda bulundu.

19 Ağustos Cuma günü savcı Zafer Ergün’e tabir veren Altaylı, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti. Tutuklanmasının akabinde Altaylı’nın cezaevinden yaptığı açıklama, toplumsal medya hesabından paylaşıldı. Altaylı, tabirinde, şunları söyledi:

“1.5 ay sonra 80 yaşına gireceğim. Aylardır, hatta yıllardır adımı Hablemitoğlu cinayetine karıştırmaya çalışıyorlar. Cuma günü sabah 7.30’da cezaevinden çıkıp, gece 11.00’de bayılıp ambulanslık olana kadar söz verdim. Soruşturma evrakından daima aleyhime algı oluşturacak sızıntı yapılıyor. Lakin 19.08.2022’de verdiğim tabirin içeriği hakkında yazılmıyor. Zira tabirim hakkımdaki haberlerin iftira olduğunu ispat ediyor. Sözümü verdiğim için şu bilgiyi kamuoyuna arz ederim.”

“Beddua etti”

Açıklamasında iftiraya uğradığını öne süren Altaylı, şunları söyledi:

“Kamuoyunun şunu bilmesini isterim. Benim merhum Necip Hablemitoğlu cinayeti ile ilgili zerre bilgim, olaya zerre ölçü katkım yoktur. Benim bu cinayetle ilgili olarak zerre bilgim varsa, zerrece dahlim varsa, evrakta ismi geçen zanlılarla yahut ismi geçmeyenlerle aramda bu cinayetle ilgili yahut Merhum Hablemitoğlu ile ilgili zerre ölçü görüşmem olduysa Cenab-ı Rabbül Aleminin laneti benim yavrularımın ve bütün aile fertlerimin üzerine olsun. Bana iftira edenleri, beni hiçbir ilgim olmayan bu cinayete bulaştırmak isteyenleri Rabbimin El Kahhar, El Müntakim ve El Adl esmalarına İsmi Azamı vesile kılarak havale ediyorum. Benim bu duamı kendisi ve ailesi için edemeyecek hiç kimse benim adımı bu cinayet soruşturmasına bulaştırmasın.

“Şıvgın kendisini paka çıkarmak için iftira etti”

Halil Şıvgın ise kendisini paka çıkarmak, Merhum Hablemitoğlu ile Mustafa Özcan’ı görüştürme uğraşlarına yönelik olası gayretlerini gizlemek için palavra söyledi ve bana iftira etti. Ben Halil’in bu palavrası sebebiyle bu yaşımda çok büyük fiziki ve manevi zorluklara duçar edildim. Şayet hakikat söylediğini sav etmeye devam edecekse, hodri meydan. O da benimle ilgili tabirinin yanlışsız olduğuna dair benim ettiğim yemini yapsın. Kendisini Rabbime havale ediyorum.”

YAZI DİZİSİNİN BİRİNCİ KISMI | Hablemitoğlu Evrakı | Açılmasına katkı sağladığı altın madenine uğraş ettiği Gülen cemaati nasıl hâkim oldu, ABD ne için devreye girdi, suikast öncesinde ve sonrasında neler yaşandı?

YAZI DİZİSİNİN İKİNCİ KISMI | Hablemitoğlu Evrakı | Hablemitoğlu’na ‘MİT’ suçlaması, var olmayan ‘altın’ evrakı ve varlığı kanıtlanamayan kurye profesör

YAZI DİZİSİNİN ÜÇÜNCÜ KISMI | Hablemitoğlu Belgesi: Sözlerde cinayetle suçlanan eski Özel Kuvvetler Komutanlığı mensupları hakkında yıllarca süreç yapılmadı!

YAZI DİZİSİNİN DÖRDÜNCÜ KISMI | Hablemitoğlu Belgesi | Eski ÖKK subayı Nuri Gökhan Bozkır: 2015’te periyodun İstanbul Başsavcısı İrfan Fidan’a bildiklerimi anlatmama karşın resmi sözüm alınmadı!

YAZI DİZİSİNİN BEŞİNCİ KISMI | Hablemitoğlu Belgesi: Sedat Peker neden ‘Başıma gelmeyen kalmadı’ diye tabir verdi, soruşturma 13 yıl boyunca nasıl savsaklandı, MİT Hablemitoğlu’nu hangi bahiste uyardı?

YAZI DİZİSİNİN ALTINCI KISMI |  Hablemitoğlu Evrakı | 2015 yılında verilen tabirde açıklanan isimler yedi yıl boyunca korundu: ÖKK’daki herkes ÖKK’daki katili biliyordu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir