Hindistan ve Bangladeş’te muson yağmurları: 34 ölü

Güneydoğu Asya’da tesirli olan muson yağmurları nedeniyle Hindistan’da 9, Bangladeş’te ise 25 kişi hayatını kaybetti.

Hindistan ve Bangladeş’te tesirli olan muson yağmurları hayatı durma noktasına getirdi.

Hindistan’ın Assam eyaletinde en az 9 kişi şiddetli yağışlar nedeniyle hayatını kaybetti. Eyalette yaşayan 2 milyondan fazla kişinin konutu ise sular altında kaldı.

Bangladeş’te de yıldırım düşmesi sonucu 21 kişi hayatını kaybetti. Şiddetli yağışların neden olduğu toprak kayması nedeniyle de 4 kişi daha ömrünü yitirdi.

NEHİRLER TAŞTI

Asya kıtasının en büyük ırmaklarından biri olan Brahmaputra’nın taşması sonucu Assam eyaletindeki 3 bin köy ve ekili arazi sular altında kaldı. Hindistan’ın başşehri Dakka’daki sel varsayım ve ikaz merkezine nazaran, ülke genelinde bulunan tüm büyük ırmaklardaki su düzeyi yükselmeye devam ediyor.

Hindistan’da ulaşım seferleri de olumsuz hava şartlarından etkilendi. Assam eyaletinin güneyindeki Haflong kentindeki bir tren istasyonu sular altında kalarak, tren rayları çamurla kaplandı. Sylhet’teki Osmani Memleketler arası Havalimanı’nı Müdürü Hafız Ahmed, sel sularının pistlere yaklaşması nedeniyle 3 gün mühletle uçuşların askıya alındığını duyurdu.

ORDU TEYAKKUZDA 

Hindistan ordusundan, mahsur kalmış insanları kurtarması ve mağdurlara yiyecek, içecek ve temel muhtaçlık gereci dağıtımında dayanak sağlaması istendi. Öte yandan vatandaşlara yardım etmeye çalışan bir ordu mensubu, “İnsanları kurtarmak için hız tekneleri ve şişirilebilir sallar kullanıyoruz” açıklamasında bulundu. Yağışların bugün ve yarın da devam etmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir