İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Çok yakında bu şehre 150 kreşi hediye edeceğiz

İstanbul’un 21 ilçesinde faaliyet gösteren toplam 32 ‘Yuvamız İstanbul’ kreşinden mezun olan 742 minik öğrenci, mezuniyet evraklarını bugün İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun elinden aldı.

“ÇOK HOŞ VE ÇOK GÜÇLÜ BİR MANZARA”

Şarkıların akabinde 742 mezun öğrencinin bulunduğu platforma çıkan ve konuşmasını minik öğrencilerin ortasında yapan İmamoğlu, şunları söyledi:

“- Çok hoş ve çok güçlü bir görüntü. Çocuklarımızın bu hoş manzarasını, bu sevinçli, özgüven dolu, pırıl pırıl yüzlerini görmek ve onlara umutlu gözlerle bakan velileri görmek, beni dünyanın en keyifli insanı yaptı şu anda. Hepiniz beğenilen geldiniz.

– Çocuklar, sizi kutluyorum. Mükemmelsiniz. Halkımızın ne kadar muhtaçlık duyduğunu, hayata eşit şartlarda başlamak için hangi fırsatlara çocuklarımızın muhtaçlığı olduğunu tespit etmiştik. Buna inanıyorduk ki şayet biz çocuklarımıza bu fırsat eşitliğini sağlarsak hayata, iş hayatına dünyanın neresinde olursa olsun güçlü bir biçimde adım atacaklardı.

– Nitekim her çocuğun maharet ve yaratıcılığını özgürce ortaya koyacağı ortamları, imkanları onlara sağlamak ve böylesi bir ortamda yetişmelerini İstanbul’da ortaya koymak, tahminen de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geleceğe dair en büyük hizmeti olacaktı.”

“ÇOK YAKINDA BU KENTE 150 KREŞİ İKRAM EDECEĞİZ”

“- Biz, ‘İstanbul’da 150 mahalleye 150 kreş’ diyerek aslında büyük bir dikkati çektik. Bugün 21 ilçede 32 yuvamız, İstanbul Çocuk Merkezi’nde 150 sınıf ve 2 bin 884 kontenjana sahip olduk. Çok süratli hareket ediyoruz. Çok yakında bu kente 150 kreşi ikram edeceğiz. 150 kreş ne demek biliyor musunuz? İstanbul’un en büyük stadyumuna çocuklarımızın sığmaması demek.

– Düşünsenize; velileriyle, çocuklarıyla bir ortaya geldiğimizde bizi alacak stadyum yok İstanbul’da. Münasebetiyle ben, bu önemli projemizin en güçlü bir halde hayata geçmesi ismine, elimden geleni yapacağımı buradan bütün İstanbullu hemşerilerime taahhüt ediyorum.

“ONLARIN ARTIK ‘YUVAMIZ İSTANBUL’ SERTİFİKASI VAR”

Bugün 742 çocuğumuzu ilköğretime yolluyoruz. Ve artık ilköğretimde, anaokuluyla başlayan süreçleriyle, o pırıl pırıl, cıvıl cıvıl güçleriyle bence çok daha özel bir statüyle mezun olacaklar. Zira onların artık ‘Yuvamız İstanbul’ sertifikası var. Görüyorsunuz, eğitimcilerimizin neredeyse tamamı bayan. Muazzam bir bayan başarısı da var burada. Hasebiyle böylesi bir görüntüyü da sağlamamızın gururunu yaşıyoruz. Gelecekte 150 kreş ve 150 kreşin içerisinde yüzlerce sınıf ve onun içerisinde neredeyse 20 bini aşkın öğrenci, yeniden binlerce öğretmenimiz, görevlimiz, daima birlikte İstanbul’un geleceğine fevkalâde bir hazırlık yapıyor olacaklar.

“HATIRA ORMANI” MÜJDESİ

Etkinlikte, ‘Yuvamız İstanbul Hatıra Ormanı’nı hayata geçireceklerinin muştusunu de veren İmamoğlu, şunları söyledi:

“Çocuklarımızın bu yetişmelerine dair bir fidan dikilecek o çocuklarımız ismine. Hem çocuklarımız büyüyecek hem de orada fidanlarımız büyüyecek. Münasebetiyle çocuklarımızın yakın gelecekte İstanbul’da bir de ormanı olacak. Çocuklarımızın burada hoş bir eğitimle, çağdaş bir eğitimle, dünya insanı olma kavramıyla hareket ederek, tıpkı vakitte memleketini, kentini, toplumumuzun bedellerini öğrenerek, tanıyarak hayata atılmalarını sağlamak bizler için şöyle bir söze sahip oluyor: Aslında ülkemize nefes aldıracak, umutlandıracak, geleceği çok daha üste, güçlü bir yere taşıyacak olan çocukların varlığıyla büyümeye devam ediyor olacak. Tüm velilerimize, paydaşlarımıza, bağışçılarımıza, eğitmen arkadaşlarımıza, tüm yönetici arkadaşlarımıza, bu yuvaların, kreşlerin imalinden eğitimine, bugün mezuniyetini sağlayan bütün çalışma arkadaşlarıma bu kutsal vazifelerinden ötürü yürekten teşekkür ediyorum. Kaç muvaffakiyetler diliyorum. İlkokula başlayacak olan öğrencilerimize de bir kere daha muvaffakiyet dileklerini iletiyor, hepsini gözlerinden öpüyor, kocaman kucaklıyorum. Yolları açık olsun.”

KEPLER ATILDI, RENKLİ ANLAR YAŞANDI

İmamoğlu, konuşmanın akabinde, 32 kreşten mezun olan toplam 742 öğrencinin sertifikalarını öğretmenlerine teslim etti. İmamoğlu, minik mezunlar ve İBB kurmayları, ‘Şubadap’ çocuk müzik kümesinin “Özgürlük” isimli müziğini daima bir ağızdan söyledi. Müzik sonunda mezun öğrencilerin keplerini havaya fırlatması renkli manzaralar oluşturdu. Kep atma merasiminin akabinde İmamoğlu’nun etrafını kuşatan minik mezunlar ve öğretmenleri, İBB Lideri ile anı fotoğrafları çektirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir