İran’da Mahsa Emini’ni protestoları sürüyor

İran’da Mahsa Emini’nin vefatından sonra başlayan şovlar 29. gününde de birçok kentte devam etti.

Ülkenin birçok kentindeki üniversitelerde yapılan protestolarda idare aksisi sloganlar atılırken gözaltındaki öğrencilerin bırakılması ve gözaltı süreçlerinin durdurulması talep edildi.

Sosyal medyaya yansıyan imgelerde, Beheşti, Allame Tebatebai, Tahran İlim ve Kültür, Kirmanşah Razi, İsfahan Sanat ile Tahran Mühlet üniversitelerinde öğrenciler yerleşke içinde şov düzenleyerek Emini’nin vefatı sonrası başlayan gözaltılara reaksiyon gösterdi.

SAVAŞACAĞIZ, İRAN’I GERİ ALACAĞIZ”

Reşt Azad Üniversitesi öğrencileri ise caddede idare aykırısı sloganlar atarak yürüyüş yaparken Tahran Nasreddin Tusi öğrencileri de “Savaşacağız, öleceğiz, İran’ı geri alacağız” formunda slogan attı.

İslami Kuruluşlar Öğrenci Birliği de Telegram hesabından yaptığı açıklamada Tahran İlim ve Kültür Üniversitesi öğrencilerini kaynak göstererek şov sonrası birçok öğrencinin gözaltına alındığını aktardı.

Diğer yandan toplumsal medyada yayınlanan manzaralara nazaran Sakkız kentinde esnafın protestoları desteklemek için bugün kepenk kapattığı görüldü.

Dün akşam da Yezd eyaletindeki göstericiler ateş yakarak yolu trafiğe kapatırken Huzistan’ın Lali kentindeki göstericiler sokağa çıkıp idare aykırısı sloganlar attı.

İRAN’DAKİ OLAYLAR

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra kötüleşerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de hayatını yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Emini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız kentindeki cenaze merasimi sonrasında başlayan şovlar, ülkenin birçok kentine yayılmıştı.

İran devlet televizyonu, 24 Eylül’de, şovlarda ortalarında güvenlik güçlerinin de olduğu 41 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansı ise (HRANA) dün yayınladığı raporda 17 Eylül ile 14 Ekim tarihleri ortasında 32’si çocuk 26’sı güvenlik vazifelisi olmak üzere 233 kişinin hayatını kaybettiğini ileri sürmüştü. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir