İtalya, Suriye’ye yardım ulaştıran ilk Avrupa ülkesi oldu

İtalya’dan havalanan, 4 ambulans ve 14 hekimin yanı sıra Suriye’deki depremzedeler için yardım materyali taşıyan uçak, Lübnan’ın başşehri Beyrut’a indi. Yardımların, kara yoluyla Şam’a ulaştığı belirtildi. Uçağın, dün Lübnan’ın başşehri Beyrut’taki Milletlerarası Refik el-Hariri Havalimanı’na iniş yaptığı duyurulmuştu. Lübnan Kızılhaçı, yardımları Şam’a ulaştırdı.

SANA haber ajansı, tıbbi yardım taşıyan iki İtalyan uçağının evvelki gün Beyrut Milletlerarası Havalimanı’na indiğini, uçağın Suriye Arap Kızılayı Lideri, İtalya Büyükelçiliği Maslahagüzarı ve Lübnan Kızılhaçı temsilcileri tarafından karşılandığını açıkladı. Suriye Arap Kızılayı Lideri Khaled Habubati, İtalya’nın gönderdiği 30 tonluk sevkiyatın Avrupa’dan gelen birinci yardım niteliğinde olduğunu belirtti.

IKBY, KUVEYT VE BAE YARDIMLARI DA SURİYE’DE

Komşu Suriye’ye, Irak Kürdistan Bölgesel İdaresi (IKBY) ve Kuveyt’ten gelen ikinci yardım sevkiyatları da tamamlandı. 15 tırdan oluşan ve Erbil’den yola çıkan konvoy, Öncüpınar hudut kapısı (Bab el-Salam) üzerinden sarsıntıdan etkilenen bölgelere gönderilmek üzere Suriye’ye ulaştı. Kuveyt’in gönderdiği 10 tırlık konvoyun da, Öncüpınar üzerinden Suriye’ye giriş yaptığı belirtildi.

IKBY Başbakanı Mesrur Barzani, 9 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen sarsıntıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek, IKBY’nin depremzedelere daha fazla yardım etmeye hazır olduğunu söylemişti.

BAE’DEN 34 TONLUK BESİN MADDESİ

İnsani yardım taşıyan iki Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) uçağının da Lazkiye Milletlerarası Havalimanı’na indiği belirtildi. Uçağın, depremzedeler için 34 ton besin unsuru taşıdığını aktarıldı.

Öte yandan, Irak Kürdistan Bölgesel İdaresi’nin Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için başlattığı yardım kampanyası devam ediyor. Mahallî idareler tarafından denetlenen kampanya kapsamında yardımlar, sarsıntılardan etkilenen bölgelere gönderilmek üzere toplanıyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir