İzmir Bergama’da ‘antik’ çalışmada ikinci yıl


Türkiye’nin Venediği, Bergama Selinos Antik Kanal’da çalışmalar süratle devam ediyor.

İZMİR (İGFA) – Proje büyüklüğü ve değeri ile Bergama sonlarını çoktan aşan bir Türkiye projesi haline dönüşen Selinos Antik Kanal Onarım ve Islah Projesi’nde çalışmalar süratle devam ediyor.

İzmir’de bu projenin Bergama için bir hayal olduğunu söyleyen Belediye Lideri Hakan Koştu, “Gerçekleştirmek bize nasip oldu. UNESCO Dünya Mirası Bergama’mız bu projemiz ile Dünya turizminin göz bebeği olacak” dedi.

Projenin duyurusunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 Şubat 2020 tarihinde Bergama’ya yaptığı ziyarette müjdelediğini belirten Belediye Lideri Hakan Koştu, “O günden beri projemizi yakından takip eden ve dayanaklarını daima veren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum” dedi.

BERGAMA’NIN VİZYON PROJESİ İÇİN DEVAM EDEN HUMMALI ÇALIŞMA 2. YILINI DOLDURDU

9 Temmuz 2020 tarihinde ihalesi gerçekleştirilen ve hızla imaline başlanan Selinos Antik Kanal Onarım ve Islah Projesi’nde 2. yıl doldu. 6 medeniyetten izler taşıyan dere yatağında sürdürülen çalışmalarda adeta iğne ile kuyu kazıldığına işaret eden Lider Koştu, “Arkeolojik Onarımlar içeren çalışmalarımız, ilçemiz merkezi içerisinden geçen Selinos Deresi’nin 1380 metrelik kısmında devam ediyor. Dere yatağında bilimsel hafriyat, onarım, konservasyon ve etraf düzenlemelerini kapsayan ıslah çalışmalarımız hızla devam ediyor. 3. ve 1. Derece Arkeolojik Sit olan bölgede çalışmalarımız hassasiyetle yürütülüyor. Bu durum çalışmaları vakit zaman yavaşlatıyor. Lakin projemizin daha birinci etabındayız. Ve iki yılın sonunda Selinos Antik Kanal Onarım ve Islahı bütün görkemi ile gözlerimizin önüne serilmeye başladı. İstinat duvarlarının inşası devam ediyor. Ulu Cami’miz önü köprüsü rölöve, restitüsyon ve onarımı, Tabaklar Hamamı, Tabaklar Köprüsü, Üç Kemer Köprüsü, Çıkarı Köprüsü rölöve, restitüsyon ve onarımı yapılacak. Peyzaj düzenlemeleri, dere yatağında toprak-moloz birikintisinin alınması devam ediyor. Proje alanı içerisindeki tarihi yapılar için rölöve, restitüsyon, onarım ve etraf düzenlemeleri yapılacak” dedi.

VATANDAŞLAR; “SELİNOS ANTİK KANAL PROJESİ BERGAMA’YI ŞAHLANDIRACAK”

Üç bin yıllık kadim kent Bergama’da yıllardır hayal edilen lakin bugüne kadar bir türlü yapılamayan Selinos Antik Kanal Onarım ve Islah Projesi’nin Belediye Lideri Hakan Koştu’nun hummalı çalışmasıyla gerçeğe dönüşüyor olması Bergama’da büyük bir sevinçle karşılanmaya, vatandaşlardan takdir toplamaya devam ediyor. Proje alanını her gün gezen vatandaşlar, “Bu proje sayesinde Bergama’mızın tarihi yapıtları gün yüzüne çıkmaya başladı. Ne kadar büyük bir tarihin içerisinde yaşadığımızı artık daha güzel anlamaya başladık. Yıllardır turizmden kazanan bir kent neden olamadığımızı konuşup duruyorduk. Turizmden kazanan kent olmak için adeta mezbelelik halde, yazgısına terk edilen tarihi yapıtlarımızın gün yüzüne çıkarılması gerekiyordu. Artık Hakan Koştu ile bu hayal gerçeğe dönüşüyor. Bu projenin tamamlanması ile turizmde hak ettiğimiz noktaya geleceğimizden eminiz. Selinos’tan Evvel Bergama, Selinos’tan Sonra Bergama’da çok şey değişecek” dediler.

Tamamlandığında, üç bin yıllık Pergamon Antik Kenti’nin kalbi niteliğindeki Selinos Antik Kanalı tekrar gün yüzüne çıkacak. Türkiye’de birinci olacak projeyle, dere yatağı tekrar düzenlenmiş olacak. Helen, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti devirlerine ilişkin yapılar birer pırlanta üzere ışıldayacak. Bergama’nın kalbinde özel bir turizm alanı oluşturulmuş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir