“KKM’nin bütçeye etkisi sınırlı” diyen Nebati: ‘Kur öngörülebilir durumda’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Enflasyon gelecek yıl daima aşağı gerçek bir yola girecek, maksada ulaşacağız” dedi. 2. Türkiye Çiftçi Doruğu’nda konuşan Nebati, “Ekonomide sakinliğe yer vermeden vatandaşların alım gücünü artırmaya yönelik çabayı kararlılıkla devam ettiriyoruz. Enflasyonu da yeneceğiz. Yıl sonundan itibaren de bu düşüşü daha net formda hissetmeye başlayacağız” diye konuştu. Nebati “Millete efendi değil, hizmetkar olarak geldiğimizin altını çizdik. Bugün global çalkantılara karşın ülkemizin tarihi muvaffakiyetlerini yok sayan bir kesim vardır, olmaya da devam edecek. Bunlar bu çarpıtmalarla milletimize karşı ruhsal harp uyguluyorlar. Biz daima çalışmaya devam ediyoruz. Tüm algı oyunlarına karşın çok şükür insanımızın ferasetiyle neyin ne olduğu çok net halde görülüyor” sözünü kullandı. Nebati Kredi Garanti Fonu (KGF) paketinin hazırlıklarının son evrede olduğunu ve paketin 50 milyar TL’den aşağı olmayacağını da belirterek, “KGF paketi istihdam sağlayan firmaların önünü açacak. Ülkeye kazandırdıklarının yanında KGF maliyeti bir şey değil” dedi.

‘KKM’nin bütçe üzerindeki tesiri sınırlı’

Kurun öngörülebilir durumda olduğunu kaydeden Nebati, kur muhafazalı mevduata (KKM) ait de değerlendirmelerde bulundu. Nebati, “KKM 1,37 trilyon TL’ye ulaştı. Ülkedeki mevduatın üçte birini karşılıyor. KKM’nin maliyeti 75,6 milyar TL. KKM’nin Türkiye bütçesi üzerinde tesirinin sonlu olduğu çok net bir biçimde ortada” dedi.

Nebati, ödemeler istikrarı net yanılgı noksanının geçen yıl 10 milyar doların üzerinde olduğunu ve 3,7 milyar düzeyine gerilediğini kaydetti.

‘Mir konusunda istikrar siyaseti yürütüyoruz’

Mir konusunda ise istikrar siyaset yürüttüklerini vurgulayan Nebati, “Cumhurbaşkanımız, Putin ve Zelenski ile görüşüyor. Finansal sistemlerin çalışmasını zahmete sokacak adımlara müsaade vermeyiz” tabirini kullandı. Nebati’nin konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

  • Tahıl koridoru mutabakatı birçok ülkenin rahatlamasını sağlamış oldu. Türkiye’de aldığımız tedbirlerle ve bulunduğu ortam prestijiyle bunu hissetmiyoruz. Depolarımızı doldurduk. G20 toplantılarının en kıymetli mevzularından bir tanesi besin güvenliğiydi. Cumhurbaşkanımızın almış olduğu bu inisiyatifle G20 ülkeleri başta olmak üzere dünya önünü görecek pozisyona erişmiştir.
  • Pandemi sonrasında periyotta gelişmiş, gelişmekte olan ülkeler toparlanamamışken resesyon ve stagflasyonun öne çıktığını görüyoruz. Biz yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı Türkiye İktisat Modeli’yle istikrarlı büyüme eğilimini sürdürüyoruz.
  • Salgın öncesi periyoda nazaran istihdamını en fazla artıran ülke Türkiye olmuştur. Ağustos ayı prestijiyle ihracatı 250 milyar doların üzerine çıkardık. Turizm gelirinde rekor kırdığımız 2019’u bu yıl aşarak bu yılın sonunda 40 milyar dolarlık turizm geliriyle kapatmayı hedefliyoruz. Bu hoş gelişmelerin yanında mevcut durumda çözmemiz gerekenlerin başında enflasyon geliyor. İktisatta sakinliğe yer vermeden vatandaşların alım gücünü artırmaya yönelik çabayı kararlılıkla devam ettiriyoruz. Enflasyonu da yeneceğiz. Yıl sonundan itibaren de bu düşüşü daha net halde hissetmeye başlayacağız.
  • Kredileri tüketimden çok üretken alanlara kanalize ettik. Enflasyon sepeti içindeki en yüksek yüke sahip kalem besindir. Besin enflasyonunun önüne geçmek için KDV oranlarını indirdik. Üretici-hal fiyatları ortasındaki farkın takibi çalışmaları sürüyor.
  • Toplumun farklı kesitlerine verdiğimiz dayanaklara yenilerini eklemeye devam ediyoruz. Temmuz ayında orta düzenleme yaparak çalışanlara ödenen Yemek vergi istisnasını 31 liradan 54 liraya çıkarmıştık. Bu sayısı yıl sonunda güncelleyerek çok değerli bir çalışma yapacağız. Çalışanlara nakden ödenen yemek ödemeleri vergiden istisna haline getirilecek.
  • İşverenler tarafından çalışanların 2023 Nisan ayına kadar 1000 lirayı aşmayan kısmından vergi almayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir