Merkez Bankası Faizleri Düşürdü! Yılın Son Gününde Açıklanan Tedbirler Ne Anlama Geliyor?

2022 yılını faiz indirimleri ve tedbirliler eşliğinde liralaşma stratejisiyle geçiren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 31 Aralık 2022 tarihinde de yeni kararlar açıkladı ve yeniden faizlerde indirime gitti. Bu kararlara ve yansımalarına bakalım.

TCMB, 2022 yılı Ağustos-Kasım aylarında siyaset faizinde toplamda 500 baz puan indirime giderek borç verme oranını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da telaffuzlarına uyumlu bir biçimde tek haneye çekti ve yılı Aralık ayını pas geçerek yüzde 9 ile kapadı.

Diğer yandan da yıl boyunca TL’ye yönelim için ‘liralaşma’ stratejisi kapsamında bilhassa bankacılık tarafında önlemler bol oldu. Yılın son iş gününde 2023’e dair yayımlanan yol haritası niteliğindeki ‘Para Siyaseti ve Liralaşma Stratejisi’ metninde de bu yolda devam edileceğinin göstergeleri yer alırken, 31 Aralık 2022’de de ‘Makroihtiyati Tedbirler’ yayınlandı. Ayrıyeten Resmi Gazete’de de faizlerde indirimler görüldü.

31 Aralık 2022 ve 2 Ocak 2023 tarihli Resmi Gazete yayınlarında reeskont ve temerrüt faiz oranlarının düştüğü görüldü.

Bankaların iskonto ederek verdiği ticari senetleri Merkez Bankası’nın tekrar iskonto etmesiyle fon sağlanan sistemi tanımlayan reeskont oranlarında 31 Aralık 2022’de vadesine 3 ay kalan senetler için yıllık oran yüzde 14,75’te yüzde 9,75’e, avans oranları da yüzde 15,75’ten yüzde 10,75’e indirildi.

Gecikme faizi olarak da bilinen temerrüt faizi oranı da yüzde 17,75’ten yüzde 11,75’e inerken, taban giderim fiyatı 555 TL’den 800 TL’ye çıktı.

Bir de 31 Aralık 2022 tarihinde hafta sonu olmasına rağmen Merkez Bankası Makroihtiyati önlemler açıkladı. Tüm ayrıntıların yer almadığı metinde bankalar yönelik önlemlerle geçecek bir 2023 ufukta göründü.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, yayımladığı günlük raporda kapsamın genişletildiğini belirtirken, Twitter’da yorumlayanlar vardı.

pbs.twimg.com

VeFinans hesabı da bu önlemleri yorumlarken, sinyallerin 2023 yol haritasında görüldüğünü söyledi. Ayrıyeten dövize dayalı mevduat, kredi, repo ve ZK’lar için de TL yükümlülüğüne de dikkat çekti.

Egemen Candır da kararları enteresan bularak ayrıntıların net olmadığına vurgu yaptı.

Kararların bankacılık paylarına tesiri olacağını düşünenler de olurken,

İsyan edenler de yok değildi.

TCMB, son 2 yıldır hareketli periyotlardan geçerken 2023’ün de bunlara ekleneceği sinyalini yıl daha başlamadan verdi. Bankacılık kesimine gözümü sizden ayırmayacağım iletisi verirken, dövize geçişin güç olacağını yine hatırlattı. Siz ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir