Nagehan Alçı gitti, Abdülkadir Selvi geldi

Hürriyet gazetesi müellifi Abdulkadir Selvi bugünkü köşesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu, Dünya Etnospor Federasyonu Lideri Bilal Erdoğan ile buluşmasını yazdı. Bilal Erdoğan, Abdulkadir Selvi’nin sorularını yanıtladı.

“Etnospor’da amaçlarınıza ulaştınız mı?” istikametindeki bir soruya Erdoğan, şu karşılığı verdi:

“Türkiye merkezli konuşacak olursak 7 yıl üzere kısa bir müddette, Türkiye’de Klâsik Spor Kolları Federasyonu diye tek bir federasyon vardı ve bütün klâsik sporlar yalnızca bu federasyonun çatısı altındaydı, yani 8-9 spor kısmı bir federasyon altındaydı. O günden bugüne Klasik Türk Okçuluk Federasyonu kuruldu. Bu ortada UNESCO tarafından somut olmayan kültürel miras listesine Türk okçuluğu girdi. Klâsik Güreşler Federasyonu ve Klâsik Atlı Sporlar Federasyonu kuruldu. Altmışın üstündeki federasyon içerisinde 4 tane klasik spor federasyonu var. Bilhassa okçulukta çok büyük bir başarımız var. Türkiye’de okçuluğun belirli bir altyapısı vardı ve elbette ki Dünya Okçuluk Federasyonu’nun başında bir Türk’ün olmasının da tesiri var.”

Ancak Okçular Vakfı’nın kurulmasından sonraki süreçte okçuluğa daha fazla ilgi çekmeye çalıştıklarını söz eden Erdoğan, “Çeşitli kümeleşmeler öbür federasyonlarda olduğu üzere okçulukta asla olmadı. Bu birlik ruhuyla da hamdolsun bir muvaffakiyet yakalandı. Yani işte Mete’nin (Gazoz) başarısı şuna mı bağlı, buna mı bağlı? Birçok sebep söylenebilir ancak çok istikametli bir iş, yani tek bir sebeple bu muvaffakiyet açıklanamaz. Annesinin, babasının ve antrenörünün emekleri, okçuluk topluluğunun pahalı çalışmaları ve kendisi natürel ki harikulade bir yetenek fakat bu bir ortaya geliş, okçulukta ve olimpik ve makaralı yaydaki şey, elbette klâsik okçulukta da yaşanıyor.” diye konuştu.

Bilal Erdoğan, 29 Eylül–2 Ekim tarihleri ortasında İznik’te yapılacak olan Göçebe Oyunları’na 100 civarında ülkeden 3 binin üzerinde sportmen katılacağını belirterek, şunları söyledi: “Çok çeşitli spor kısımları olacak. Anadolu’da atlı sporlar, güreşler ve atıcılık sporları olmak üzere 3 kategoride klasik sporlarımız var. Bunların hepsinin içinde atlı sporlarda cirit en ön planda, atlı okçuluk, rahvan atlı kızak üzere yurtdışında binicilik sporlarında çeşitli ülkelerin farklı atlı okçulukları ve farklı atlı yarışları var. Mesela Moğolların çok uzun uzaklık yarışları ve de at üzerinde güreş var. Tekrar Kazakların, Kırgızların savaşa hazırlık, harp hazırlığı çeşidinden öbür sporları var. Mesela “kökbörü” diye bir spor var. Orta Asya’da çok kıymetli. Bu, at üzerinde oynanıp bir oğlak postunu rakip kaleye ulaştırma odaklı bir oyun.”

ALÇI İLE RÖPORTAJ ÇOK KONUŞULDU

Daha evvel de Habertürk gazetesi müellifi Nagehan Alçı, Bilal Erdoğan ile birlikte Bitlis Ahlat’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı köşkünü gezdi.
Nagehan Alçı’nın Bitlis Ahlat’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı köşkü için kullandığı “Bir saray şatafatından ve gösterişten eser yok. Ben son derece mütevazı buldum Ahlat’taki binayı” tabirleri çok konuşulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir