NATO: Rusya’nın nükleer söylemi tehlikeli ve sorumsuzca

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in dün Belarus’a nükleer silah yerleştireceklerini açıklamasının akabinde NATO Avrupa Birliği’nden (AB) açıklama geldi. NATO Sözcüsü Oana Lungescu yaptığı açıklamada, “Rusya’nın nükleer söylemi tehlikeli ve sorumsuzca. NATO tetikte ve durumu yakından izliyoruz. Rusya’nın nükleer duruşunda bizimkisini değiştirmeye sevk edecek rastgele bir değişiklik görmedik. Tüm NATO’yu müdafaaya ve savunmaya kararlıyız” dedi.

Rusya’nın NATO’nun nükleer paylaşımına dair yaptığı atıfların büsbütün aldatıcı olduğunu vurgulayan Lungescu, “NATO müttefikleri milletlerarası taahhütlerine büsbütün hürmet duyarak hareket ederler. Rusya, en son Yeni START Antlaşması’na iştirakini askıya alarak, silah denetimi taahhütlerini daima olarak bozdu. Rusya taahhütlerine geri dönmeli ve âlâ niyetle hareket etmelidir” diye konuştu.

“AB, DAHA FAZLA YAPTIRIMLA KARŞILIK VERMEYE HAZIR”

AB Dış İlgiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell yaptığı açıklamada, “Belarus’un Rus nükleer silahlarına konut sahipliği yapması gerginliğin sorumsuzca tırmandırılması ve Avrupa güvenliğine yönelik bir tehdit manasına gelir. Belarus bunu hala durdurabilir, bu onların tercihi. AB, daha fazla yaptırımla cevap vermeye hazır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir