Nisa bebeğin annesi için istenen ceza belli oldu

İstanbul Pendik’te, terk edilmiş halde bulunan ve tıp teknikeri Büşra Durmaz’ın sütannelik yaparak “Nisa Mihriban” ismini verdiği bebeğin annesi Ebru S.‘nin yargılandığı davada savcılık, sanığın 2 yıla kadar mahpusla cezalandırılmasını istedi.

Anadolu 42. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Ebru S. katıldı. Duruşmada, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatı ile taraf avukatları da hazır bulundu.

Savcı, mütalaasını açıkladı

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Tunahan Erol, sanığın olay günü kendini yönetim edemeyecek durumdaki kızını battaniyeye sarıp puset içerisinde bıraktığını anımsattı.

Mütalaada, sanığın bu sebeple TCK 97/1 hususu kapsamında “terk” hatasını işlediği belirtilerek, Ebru S’nin 3 aydan 2 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi.

Mütalaaya karşı ve son savunması sorulan sanık ise, bayan sığınma konutunda bebek ile kimsenin ilgilenmediğini savunarak, bebeği oraya bırakıp bırakmamakla ilgili de kimsenin kendisine bir şey sormadığını öne sürdü.

Sanık avukatları ise, mütalaaya karşı mühlet talebinde bulundu.

Duruşma ertelendi

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ismine katılan Avukatı Melike Gerek de sanığın doğumdan sonra bebeği muhafaza kurumlarına bırakabileceği konusunda bilgilendirildiğini tabir ederek, Ebru S’nin ise teyzesinde kaldığını ve bebeğine kendisinin bakabileceği istikametinde beyanda bulunduğunu aktardı.

Mağdur bebeğin avukatı Sümeyye Gül ise mütalaaya katıldıklarını anlatarak, sanığın “terk” cürmünü işlediğini ve üst hadden cezalandırılmasını talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanık avukatların mütalaaya karşı ek mühlet talebini kabul ederek duruşmayı erteledi.

Ne olmuştu?

Pendik’te 29 Mart’ta boş toprakta terk edilmiş bebek olduğu ihbarı üzerine olay yerine polis ve sıhhat grubu sevk edilmişti.

Olay yerine giden sıhhat grubunun içinde yer alan Acil Tıp Teknikeri Büşra Durmaz’ın sütannelik yaparak “Nisa Mihriban” ismini verdiği bebek, ambulansla Marmara Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisine kaldırılmıştı.

Nisa bebek, 30 Mart’ta Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına bağlı bakımevine gönderilmesinin akabinde 31 Mart’ta teneffüs zahmeti çekmesi nedeniyle hastaneye tekrar kaldırılmıştı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca mevzuya ait hazırlanan iddianamede, sanık Ebru S’nin “terk” cürmünü işlediği gerekçesiyle 3 aydan 2 yıla kadar mahpusla cezalandırılması isteniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir