Odatv gündeme getirdi: Elektirikli scooter çöplüğüne İBB’den çözüm

İstanbul’da giderek yaygınlaşan ve parklanma konusunda büyük sıkıntılar oluşturan elektrikli scooter için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) mikromobilite park alanları çalışması başlattı. Scotterların en ağır kullanıldığı ilçe olan Kadıköy pilot bölge seçildi. Kadıköy’de 52 elektrikli scooter park alanı yapılacak.
2019 yılında başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok noktasında kullanılmaya başlanan ‘Elektrikli scooter’ gün geçtikçe yaygınlaşmaya başladı. Milyonlarca kişinin kullandığı elektrikli scooterların en büyük sorunu kent içerisinde park edilecek yer bulunmaması ve sistemsiz parklanma. Şikayetlerin artması üzerine, gelişi hoş park edilen elektirikli skuterlar için İBB harekete geçti. Scooter sisteminde günümüzde yaşanan parklanma meselelerinin azaltılması, aksaklıkların giderilmesi ve düzenlemelerin getirilmesi gayesiyle mikromobilite park alanları çalışması başlatıldı.

KADIKÖY’DE 4 CADDE PİLOT BÖLGE SEÇİLDİ
Park alanlarının belirlenmesi için İstanbul genelinde işletme yapan firmalardan elde edilen bilgiler tahlil edildikten sonra en ağır kullanım olan Kadıköy ilçesi pilot bölge seçildi. Yapılan çalışmalar sonucunda Kadıköy’de scooter kullanımının ağırlaştığı 4 cadde pilot park alanları olarak tespit edildi. Bu planlama doğrultusunda Bağdat Caddesi’nde 17, Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi’nde 2, Ethem Efendi Caddesi’nde 7 ve Fahrettin Kerim Gökay Caddesi’nde 26 olmak üzere toplam 52 park alanı yapılacak. Proje elektrikli scooterların en yaygın kullanıldığı Beşiktaş, Fatin, Şişli, Üsküdar, Bakırköy ve Beyoğlu üzere ilçelerde de geliştirilerek hayata geçirilecek.

İlk park yerinden imgeler:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir