ODTÜ’de mezuniyete ‘virüs’ değil, ‘farklı’ bahane!

ODTÜ Rektörlüğü, İhtilal Stadyumu’nda yapılması beklenen mezuniyet merasimini iptal etti. Rektörlük iptal münasebetini ‘farklı kümelerin kendi emelleri doğrultusunda bir protesto alanına çevirebileceği’ diye belirtti.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 2021 ve 2020’de de pandemi nedeniyle mezuniyet merasimini iptal etmişti. Öğrenciler alternatif mezuniyet merasimi düzenlemişti. ODTÜ’nin geçmişteki mezuniyet merasimlerinde renkli anlar ve komik pankartlar yer almıştı.

ODTÜ’lü öğrenciler ‘2020 ve 2021 mezunları olarak okulumuza hak ettiğimiz üzere Devrim’de veda etmekte ısrarlı ve kararlıyız! Akademisyeninden işçisine, mezunundan öğrencisine yerleşkemizin tüm paydaşlarını pazar günü görseldeki akış programı eşliğinde Devrim’e bekliyoruz!’ diyerek geçen sene alternatif mezuniyet merasimi düzenlemişti.

Odtü’de rektörlük diploma merasimlerinin hangi kapsam ve ortamda düzenlenebileceğiyle ilgili planlamaların yapıldığı belirtti. Rektörlük, ‘Bildiğiniz üzere, üniversitemizde son devirlerde farklı kümelerin gerçekleştirdikleri müsaadesiz toplantı ve hareketlerle farklı, taraflı ve yanlış bir gündem oluşturma yahut üniversitemizi çeşitli kümeleşmelerin merkezi haline getirme gayreti besbelli bir formda görülmektedir. Diploma törenimizin planlanması sırasında, olumsuz uğraşların, stadyumda düzenlenmesi planlanan bir merasimde gruplaşmalara neden olabileceği ve farklı kümelerin merasim alanımızı kendi emelleri doğrultusunda bir protesto alanına çevireceği istikametinde bilgiler almış bulunuyoruz. Münasebetiyle, bu olumsuz gelişmeler merasim hazırlıkları sürecimizde bizleri epey zorlayan, farklı tahlil arayışlarına yönlendiren bir durum halini almıştır’ dedi.

Rektörlük açıklamasında akademik diploma merasimleri için tarih verdi:

Her ne kadar içinde bulunduğumuz periyotta planlanan uygulama, merasimlerin stadyumda devam etmesi istikametinde olduysa da bize ulaşan bilgiler sonucunda bunun bilhassa güvenlik sebepleriyle mümkün olamayacağı noktasına gelinmiştir. Bu temelde, 2021- 2022 Akademik Yılı Diploma Merasimleri, fakültelerimizin tertibinde, kısımlarımız bünyesinde 02- 05 Ağustos 2022 tarihleri ortasında düzenlenecektir. Bununla birlikte, 2021- 2022 Akademik Yılı’nda üniversitemizden doktora derecesi almaya hak kazanmış mezunlarımız ve derece ile mezun olan lisans öğrencilerimiz için kültür ve kongre merkezinde mezuniyet merasimleri düzenlenecektir.

Rektörlükten öğrencilere gönderilen yazı şu biçimde:

‘Sevgili Öğrencilerimiz,

2021-2022 Akademik Yılı Diploma Merasimi konusunda mensup ve öğrencilerimizden bir müddettir çok sayıda soru ve ileti almaktayız. Bu bağlamda, içinde bulunduğumuz evrede, öğrencilerimiz, aileleri ve tüm mensuplarımıza bahis hakkında yürütülen kapsamlı değerlendirmelere yönelik bilgi paylaşımında bulunmanın yararlı olacağı düşünülmüştür.

Yönetim olarak Diploma Töreni’nin hangi kapsamda ve ortamda düzenlenebileceği ile ilgili uzun müddettir planlamalar ve çalışmalar yapmaktayız. Bu plan ve çalışmalar merasim tertibinin kurgulanması ile ilgili olduğu üzere, Stadyum merasimi olması durumunda toplumsal ortamın ve güvenlikle ilgili düzenlemelerin planlanmasını da kapsamaktadır.

Bildiğiniz üzere, Üniversitemizde son periyotlarda farklı kümelerin gerçekleştirdikleri müsaadesiz toplantı ve hareketlerle farklı, taraflı ve yanlış bir gündem oluşturma yahut Üniversitemizi çeşitli kümeleşmelerin merkezi haline getirme gayreti bariz bir halde görülmektedir. Diploma Törenimizin planlanması sırasında, bu kapsamdaki olumsuz uğraşların, Stadyum’da düzenlenmesi planlanan bir merasimde gruplaşmalara neden olabileceği ve farklı kümelerin merasim alanımızı kendi gayeleri doğrultusunda bir protesto alanına çevireceği tarafında bilgiler almış bulunuyoruz. Hasebiyle, bu olumsuz gelişmeler merasim hazırlıkları sürecimizde bizleri epeyce zorlayan, farklı tahlil arayışlarına yönlendiren bir durum halini almıştır.

ODTÜ Diploma Merasimleri, kendine has gücü ve tabiatı ile uzun yıllar boyunca hepimizin heyecanla ve coşkuyla beklediği, öğrencilerimizin eğitim hayatları boyunca yıllar süren ağır emeklerinin karşılığını aldığı, ailelerinin ve ODTÜ’lülerin, öğrencilerimizin bu muvaffakiyetleri ile gururlandığı klasik ve çok değerli ortamlar olmuştur. Bildiğiniz üzere pandemi öncesi devirde de tüm aksiliklere, merasim ritüeline, emeline ve atmosferine uygun olmayan durumlar yaşanmasına karşın Stadyum’da merasim yapılmasına devam edilmiş; lakin, merasim akışını ve sistemini bozan birtakım gelişmeler nedeniyle diploma dağıtım sürecinin nizamının bozulduğu, merasimin geç saatlere kadar uzadığı, mezun yakınlarımızın takip etmekte zorlandığı bir ortamda diploma dağıtımı gerçekleşebilmiştir.

Her ne kadar içinde bulunduğumuz devirde de planlanan uygulama, merasimlerin Stadyum’da devam etmesi istikametinde olduysa da bize ulaşan bilgiler sonucunda bunun bilhassa güvenlik sebepleriyle mümkün olamayacağı noktasına gelinmiştir. Ek güvenlik tedbirlerinin alınmasını zarurî hale getiren durumların yerleşkemizin rastgele bir yerindegerçekleşmesi hepimize büyük keder yaşatırken, Diploma Merasimimiz sırasında Stadyum’da bu türlü bir durumun oluşması ihtimalinin bile kabul edilemez olduğu açıktır.

Bu temelde, 2021-2022 Akademik Yılı Diploma Merasimleri Fakültelerimizin tertibinde, Kısımlarımız bünyesinde 02-05 Ağustos 2022 tarihleri ortasında düzenlenecektir. Bununla birlikte, 2021-2022 Akademik Yılı’nda Üniversitemizden Doktora derecesi almaya hak kazanmış mezunlarımız ve derece ile mezun olan lisans öğrencilerimiz için Kültür ve Kongre Merkezi’nde Mezuniyet Merasimleri düzenlenecektir’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir