Onlarca kişinin mağdur olduğu inşaattaki 64 daire ve 15 dükkanın CHP’nin Bursa adayı Bozbey’in kurduğu şirkete verildiği ortaya çıktı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Bursa Büyükşehir Belediye Lider adayı Mustafa Bozbey‘in aile bireyleri ve yakınlarına ilişkin kooperatif yerlerinin üzerine yapılan 8 blokluk inşaatla ilgili tartışmalar bitmiyor.

AKP’li eski bakan Faruk Çelik‘in yeğeni Şener Güngör ile CHP’nin Bursa adayı Mustafa Bozbey’in kardeşi Hüseyin Bozbey‘in 1 ay öncesine kadar idaresinde olduğu BUYRUK KOOP tarafından, Bozbey’in ailesi ve yakınlarına 8 bin lira taksitle toplamda 6 milyon liraya verilen 4 kooperatif yeri üzerine 264 daire ve 6 bin metrekarelik ticari alan yapıldı.

Onlarca kişi mağdur oldu, yargıya başvuranlar var

Bu inşaattan, Bozbeylerin kooperatiflerine 132 daire ve 3 bin metrekarelik ticari alan kaldı. İnşaatı ise, eski Bursaspor Lideri Emin Adanur’un sahibi olduğu Ergünkent İnşaat firması yaptı. Firmanın, inşaattan kendine kalan kısmından daire satın alan onlarca kişi parasını ödemesine karşın tapularını alamadı. Çok sayıda mağdur yargı yoluna başvurdu.

“Benimle ilgisi yok, kardeşlerimin” demişti

Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberiyle gündeme gelen AK Parti ve CHP’lilerin kooperatif ittifakı ve inşaat mağduriyetleriyle ilgili, CHP’nin Bursa adayı Mustafa Bozbey, kooperatif işlerinin kendisiyle ilgisinin olmadığını, kardeşleri tarafından yürütüldüğünü savunarak “Tüm kooperatifleri inceleyin. Benimle irtibat kurarsanız arka niyet aranır” demişti.

TIKLAYIN | AKP ve CHP’lilerin kooperatif ittifakı: CHP’nin Bursa adayının ailesi ve yakınları, kişi başı 8 bin lira taksitle aldıkları yerden 132 daire 3 bin metrekarelik dükkan kazandı

Daire ve dükkanların yarısı kurucusu olduğu şirkete verilmiş

Bozbey’in kendisiyle ilgisinin olmadığı kooperatifler ve inşaattan kalan 132 dairenin ve ticari alanların en az yarısının, müteahhit firmayla yapılan muahede gereği, idare konseyi üyesi olduğu Perçem İnşaat Anonim Şirketi’ne verildiği ortaya çıktı.

Şirketi kurduktan 1 hafta sonra müteahhitle sözleşme

CHP’nin adayı Bozbey, 17 Aralık 2020 tarihinde, iki kardeşiyle birlikte Perçem İnşaat Anonim Şirketi’ni kurdu. Şirketin kuruluşu Ticaret Sicili Gazetesi’nde ilan edildi. Onlarca kişinin mağdur olduğu inşaat projesiyle ilgili Ergünkent İnşaat ve Perçem İnşaat Anonim Şirketi ortasında 24 Aralık 2020’de noter onaylı kontrat yapıldı. Kontratta, CHP’li Bozbey’in kurucusu olduğu Perçem İnşaat’a, mağduriyetlerin yaşandığı projeden en az 66 daire, 15 dükkan ve 2 ofis kaldı.

Yüzlerce milyon TL kar edildi

Ucuz ve sağlıklı konut üretmek için kurulan BUYRUK KOOP tarafından Bozbey’in kardeşleri ve yakınlarına ilişkin kooperatiflere 8 bin lira taksitle toplamda 6 milyon liraya verilen emlak üzerinden en az 500 milyon lira kar elde edildi. Bu karın yeniden en az yarısı, “Benim ilgim yok, kardeşlerimin” diyen Bozbey’in kurucusu olduğu Perçem İnşaat Anonim Şirketi’ne ilişkin oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir