Ordu’nun saklı tarihi gün yüzüne çıkıyor

ORDU (İGFA) – Ordu Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Mehmet Hilmi Güler, çalışmaların yüzde 90’ının tamamlandığını ve tarihi camiyi onarımını tamamlayarak Ramazan ayında hizmete açmayı planladıklarını söyledi.

“ESKİPAZAR CAMİİ’Nİ RAMAZAN AYINDA HİZMETE AÇMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Çalışmaları yerinde görerek yetkililerden bilgi alan Ordu Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Mehmet Hilmi Güler, onarımın tamamlanmasıyla mükemmel bir yapıtın ortaya çıkacağını belirtti.

Başkan Güler kelamlarına şöyle devam etti:

“Yapılan çalışmalardan gurur duyuyoruz zira burası Ordu’nun en tarihi camii. Buradaki işlerimizin yüzde 90’ı bitti. Camiyi Allah’tan bir mâni olmazsa Ramazan’da açmayı düşünüyoruz. Etraf düzenlemesini yapacağız. Onun dışında burada ayrıyeten hafriyatlar devam ediyor. Cami onarımı, etraf düzenlemesi ve kazılarla çalışmaları üç farklı koldan yürütüyoruz. Hafriyatlar önümüzdeki ay bitecek. Bir bütün halinde hepsini birlikte halkımızın hizmetine ve beğenisine sunacağız. Caminin kapısı ile ilgili özel çalışmalarımız var. Aslı Ankara Etnografya müzesinde. Onun da replikası çıkacak ve yerleştirilecek. Minber çalışmaları bitti. Hepsi hazırlandı ve kalan yüzde 10’luk çalışmaları tamamlayıp hizmete açacağız. Harika bir eser ortaya çıkacak”

“ORDU’NUN TARİHİ ZENGİNLİKLERİNİ ADIM ADIM GÜN YÜZÜNE ÇIKARIYORUZ”

Ordu Valiliği YİKOB tarafından da desteklenen onarım çalışmalarına değinen Lider Güler, ortaya çıkan bulguların M.Ö’sine işaret ettiğini, çalışmalarla Ordu’nun tarihi zenginliklerinin adım adım gün yüzüne çıkarılacağını söyledi.

Başkan Güler kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Mezarlar vardı onlar taşındı öteki alanları koruyacak halde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Hafriyatlarda o periyotta kullanılan eşyalar çıktı. Yalnızca Hacıemiroğlu Beyliği vaktine değil onun öncesinde de burada bir yerleşim vardı. Onlarla ilgili buluntuları da biz Kurul’la, Yason’la, Yoroz’la birlikte bulduklarımızın hepsini bir bütün halinde alacağız. Yason’dan itibaren olanlarla birlikte M.Ö giden Ordu’nun bir tarihi var. Buralar büyük bir yerleşim ve bir imparatorluğun merkezi. Ordu’nun tarihi zenginliklerini adım adım gün yüzüne çıkarıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir