PANKOBİRLİK: Taban fiyatı tatmin edici bekliyoruz

KONYA (İGFA) – Genel Konseye üreticilerin yanı sıra, Tarım Bakanlığı yetkilileri, Cihanbeyli Belediye Lideri Mehmet Kale, Çumra Belediye Lideri Recep Candan, Şeker-İş Sendikası temsilcileri, PANKOBİRLİK Genel Müdürü Tolga Demirhan, çok sayıda muhtar ve üyelerin iştiraki ile Konya Şeker fabrikasında yapıldı.

Gündemdeki hususların tek tek okunup, ibraların oybirliği ile alındığı Genel Heyette, PANKOBİRLİK Genel Lideri ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi İdare Şurası Lideri Ramazan Erkoyuncu, bir konuşma yaptı.

Başkan Erkoyuncu, son günlerde gündemde olan Kota konusuna da açıklık getirerek, “Kayseri Şeker, 5 yıl evvel özelleştirilen Turhal Fabrikası’nın kota hakkını artık aldığı için toplamda bizim önümüze geçti. Konya Şeker, heyeti kapasitelerin üstüne çıkabilen tek fabrikadır. Buna karşın bu kabul edeceğimiz bir kota değil. Yetkilerle görüştük. Yeniden söylüyorum biz hakkımızı alırız. Alacağız. Çiftçimizi mağdur etmeyiz” dedi.

“ÇİFTÇİMİZİN KOTASI 55 TON ARTACAK”

“Şeker bölümünde Türkiye’nin en güzeliyiz bunu bakanlığımızda tabir ediyor” diyen Lider Erkoyuncu, “Bu yıl 3 Milyon 650 bin Ton pancar işleyeceğiz. Yüzde 20’de C kotası var. Pancar’da Ülkü kampanya mühleti 100-110 gündür. Biz 149 gün çalıştık. Bu yıl Onu da geçebiliriz. Geçen yıl Türkiye’de 1 ay 40 gün sonra pancarı işledik. Pancarın kendine has fizikî özellikleri var. Önlemlerimizi aldık. Bu sene kotalarınız da 55 ton civarı artacak. Lakin gelecek yıl kotalar tekrar revize edilecek. Hakkımızı gelecek yıl alacağız. Gerekirse erken kampanya açacağız. Pancar stoğumuzu sağlıklı yapacağız. Altınekin bölgesinde de Maus sistemini deniyoruz. Randıman alırsak da bunu tüm hinterlandımıza yayabiliriz” biçiminde konuştu.

“PANCAR TABAN FİYATINI TATMİN EDİCİ SEVİYEDE BEKLİYORUZ”

Başkan Erkoyuncu, ülkemizde geçen yıl yaşatılan sunni şeker badiresi gündemi nedeniyle, uzun müddet Şeker’in fiyatının 18 TL civarında kaldığını hatırlatarak, “Göreve geldiğimizde 4 TL civarında satılan Şeker, 18 TL’ye çıktı. 400 bin ton ithal şeker kotasının 321 bin tonu ithal edildi. Bu nedenle şeker uzun bir mühlet 18 TL’yi geçmedi. Bu yıl bakanlık seviyesinde de yaptığımız görüşmelerde gördüğümüz izlenim pancar taban fiyatının beklentinin üstünde olmasını, tatmin edici seviyede olacağını bekliyoruz. Çiftçilerimizin merakla beklediği fiyatı, yakın vakitte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan açıklayacaktır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir