Pele’den kötü haber: Kemoterapiye cevap vermiyor

Brezilya’nın esaslı basın kuruluşlarından Folha de Sao Paulo’nun haberinde, Pele’nin Eylül 2021’den bu yana kolon kanseri sebebiyle kemoterapi gördüğü belirtildi.

Haberde efsane futbolcunun salı günü rutin denetimler için gittiğini söylediği hastanede bedeninin kemoterapiye yanıt vermediği ve ağır bakıma alınmaksızın ağrılarını ve nefes darlığını hafifletmek emeliyle tedbirler uygulandığı bildirildi.

Palyatif bakım, önemli bir hastalıkla yaşamak durumunda olan ve düzgünleşme ihtimali az görülen hastalar için semptomların azaltılması ve ömür kalitesinin artırılması maksadıyla uygulanan bakım çeşidi olarak biliniyor.

Bir yıldan uzun müddettir kemoterapi gören 82 yaşındaki Pele’nin bedenindeki kanserin bu yılın başlarında akciğer, karaciğer ve bağırsaklarına yayıldığı tespit edilmişti.

Pele’nin, 29 Kasım’da kemoterapi uygulanması için hastaneye kaldırıldığı, teneffüs yolu enfeksiyonunun tespit edildiği ve sıhhat durumunun genel manada ilerleme kaydederek stabil olduğu açıklanmıştı.

Futbol tarihinin en düzgünleri ortasında gösterilen Pele, 4 kere katıldığı Dünya Kupası tertiplerinde 12 gol attı ve Brezilya’nın 3 Dünya Kupası kazanmasında başrolü oynadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir