Peşaver’de camiye bombalı saldırı: En az 59 ölü 157 yaralı

Pakistan’ın Peşaver kentindeki bir mescitte cemaatin namaz kıldığı sırada bomba patlaması sonucu en az 59 kişi hayatını kaybetti, 157 kişi de yaralandı. Patlamanın sebebi olarak ön safta bulunduğu sav edilen bir canlı bomba, gösterildi. Peşaver Polis Şefi Muhammed İjaz Khan, patlamanın yaşandığı sırada mescitte yaklaşık 300 kişi olduğunu kestirim ettiklerini söz etti. Saldırıyı şimdi üstlenen olmazken, Khan, intihar bombacısından şüphelendiklerini söyledi. Atakla birlikte caminin bir kısmı büsbütün çökerken, enkaz altında da birçok kişinin kalmış olabileceği kaydedildi. Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif yaptığı açıklamada bombalı saldırıyı kınayarak, kurbanlara mümkün olan en âlâ tedavinin sağlanması talimatı verdi. Başbakan Şerif, taarruzun ardındakilere karşı “sert karşılık” kelamı verdi.

Güvenlik güçlerinin bulunduğu noktada

Yetkililer, atağın gerçekleştiği caminin, vilayet emniyet polis gücü ve terörle gayret şubesinin de içinde bulunduğu yüksek güvenlikli bir komplekste bulunduğunu söz etti. Peşaver’in “Kırmızı Bölge” olarak tabir edilen bu kısmında, eyalet başbakanı, vali ve vilayet idaresi konutları da bulunuyor. Hücumdan canlı kurtulan Şahid Ali isimli bir polis, patlamanın namaz başladıktan saniyeler sonra gerçekleştiğini söyledi. 47 yaşındaki polis, “Siyah bir dumanın yükseldiğini gördüm. Canımı kurtarmak için dışarı koştum. Herkes yardım çığlığı atıyordu” biçiminde konuştu. Patlamaya ait ortaya çıkan ayrıntıların intihar saldırısı ihtimalini artırdığı kaydedildi. Saldırganın en safta bulunduğu ve kendini patlattığı belirtildi.

Başkentte Yeni Önlemler

İslamabad Polisi’nin resmi toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, Peşaver’deki patlamanın akabinde kente giriş ve çıkış noktalarında güvenlik tedbirlerinin artırıldığı belirtildi. Açıklamada, “Keskin nişancılar değerli liman ve binalara konuşlandırıldı. İslamabad Başşehir Polisi, termal görüntüleme özelliği ile donatılmıştır. Seyahat ederken kimlik dokümanlarınızı yanınızda taşıyın. Polis denetimleri sırasında iş birliği yapın” denildi.

Pakistan Talibanı Ataklarını Artırdı

    Pakistan Talibanı (TTP), son devirde bölgede taarruzlarını artırdı. TTP, 28 Kasım 2022’de toplumsal medyadan, 10 Mayıs 2022’de İslamabad idaresi ile başlatılan ateşkesin sona erdiğini ve mensuplarına ülke genelinde güvenlik güçlerine taarruz buyruğu verdiğini açıklamıştı. İslamabad merkezli niyet kuruluşu Güvenlik Çalışmaları ve Araştırma Merkezi’nin (CRSS) paylaştığı bilgilere nazaran, Pakistan’da 2022’de 506 terör taarruzunda 290’ı güvenlik gücü mensubu, 311’i sivil 601 kişi hayatını kaybetti, 741 kişi yaralandı. Atakların büyük çoğunluğu Afganistan-Pakistan hudut bölgelerinde düzenlendi. Bu akınların birçoklarını TTP, Belucistan Kurtuluş Ordusu (BLA) ve DEAŞ-H üzere örgütler üstlendi. Pakistan’da 2022’de terör atakları bir evvelki yıla nazaran yüzde 15 arttı.

Türkiye’den başsağlığı

Dışişleri Bakanlığı, Peşaver’deki terör saldırısının akabinde taziye iletisi yayınladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bugün (30 Ocak) Pakistan’ın Peşaver kentinde bir camiyi gaye alan terör aksiyonu sonucunda çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği ve yaralandığı büyük kederle öğrenilmiştir. Sözkonusu menfur terör aksiyonunu en güçlü biçimde kınıyor; atakta hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, dost ve kardeş Pakistan Hükümeti’ne ve halkına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz” tabirlerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir