Son dakika haber… Anadolu Efes-Fenerbahçe Beko maçının ardından – Ergin Ataman

Basketbol 36. Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda Fenerbahçe Beko’yu 71-62 yenerek kupayı kazanan Anadolu Efes’in başantrenörü Ergin Ataman, döneme kupayla başlamanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

Karşılaşmadan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ataman, en değerli rakipleri Fenerbahçe‘yi yenerek bu kupayı kazanmanın daha da manalı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Maçın bilhassa birinci yarısında çok âlâ bir basketbol oynadık. Bugün maça 3 yeni yabancı oyuncumuzla başladık, tercihimizi onlardan yana yaptık. Maçın birinci yarısında hamlede ve savunmada harika bir oyun ortaya koyduk. İkinci yarı biraz duraksadık, bilhassa Fenerbahçe‘nin uzunlarının faul sorununa girmesi, onların daha çok 5 kısa oynaması, maçın temposunu değiştirdi. Orada kusur yaptık. Lakin genelde maç esasen bizim denetimimizde gitti. Döneme hazır durumdayız. Natürel ki bugün oynatamadığımız kenarda olan oyuncularımız var. Shane Larkin’in katılmasıyla birlikte Avrupa Ligi’ne yeniden tıpkı amaçla başlayacağız. Döneme Cumhurbaşkanlığı Kupası üzere bir manalı kupayla başlamış olmak bizim için hoş bir moral. Alışılmış ki tek bir maç. Fenerbahçe yeni bir ekip, yeni bir hoca. Onlar da çok düzgün uğraş ettiler ancak maçın genelinde oyuna hakim olan ve maçı hak eden tarafın bizim olduğumuzu düşünüyorum.”

“Bütün ekiplerin tek amacı bizi geçmek”

Ergin Ataman THY Avrupa Ligi’nde son iki dönemin şampiyonu olduklarını hatırlatarak, bütün kadroların kendilerini geçmek için değerli takımlar kurduğunu lisana getirdi.

Kariyerinde bu kupayı 8. sefer kazandığı hatırlatılması üzerine Ataman, kelamlarına şöyle devam etti:

“8 olmuş, ben de sayamıyorum ancak çift hanelere 2 kaldı. İnşallah mesleğimde bu kupada çift haneli sayıya ulaşan birinci ve tek antrenör unvanına sahip olurum. Kupayı aslında kazanan oyuncularım. Güzel bir ekibimiz var. İdaremiz büyük bir fedakarlıkla bu ekibi bu biçimde tutmaya devam ediyor. Avrupa’nın en âlâ gruplarından biriyiz. Biz yalnızca Efes taraftarının değil, Türkiye’nin ekibiyiz. Son iki dönemin Avrupa Ligi şampiyonuyuz. Avrupa Ligi de haftaya başlayacak ve bilhassa İstanbul’daki maçlarımızı kapalı gişe oynayacağımızı düşünüyorum. Üzerimizde büyük bir sorumluluk var. Tarihte birinci kere bir kadronun üst üste Avrupa Ligi’nde 3. defa şampiyon olması için çalışacağız. Avrupa’da bu dönem transfer rekoru kırıldı, büyük transferler yapıldı. Bütün ekiplerin tek gayesi bizi geçmek. Bizim grubumuzun da pek geçilmeye niyeti yok.”

Sakatlığı bulunan Shane Larkin’le de ilgili bilgi veren Ataman, “Larkin, Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda sakat sakat oynadı. ABD’de ameliyat oldu. 8 hafta sonra topla çalışmalara başlamasını bekliyoruz. Zannediyorum Avrupa Ligi’nin birinci kısmında 10-12 maç kaçıracak. O da çok çalışkan bir oyuncu, tekrar formuna geri kavuşacaktır.” diyerek kelamlarına tamamladı.

Kaynak: AA / Bayram Akkaya – Spor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir