Ta Nea: Türkiye Fransa’dan Rafale savaş uçaklarını istedi

Yunan lobisine yakınlığı ile bilinen Demokrat Chris Pappas ve Cumhuriyetçi Frank Pallone tarafından sunulan ve Türkiye’ye yeni F-16 savaş uçakları ile F-16 modernizasyon kitlerinin satışını kısıtlayan yasa tasarısı, Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada kabul edilmişti. Böylece Türkiye’ye F-16 satışı 2 koşula bağlanmıştı.

  1. Biden’ın bu savaş uçaklarının Türkiye’ye satışının ABD çıkarına olduğunu teyit etmesi;
  2. Tedarik edilecek jetlerin, Yunan hava alanını ihlal etmeyeceğinin garantisinin verilmesi.

TA NEA: RAFALE İSTEDİLER

Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Ta Nea, Türkiye’nin bu gelişmeden sonra harekete geçtiğini sav etti. Hafta sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Fransa başkanı Emmanuel Macron ortasında telefon görüşmesi yapılmış ve SAMP/T hava savunma sistemlerinin son durumu ele alınmıştı.

Ta Nea, SAMP/T dışında Türkiye’nin Fransa’dan Rafale savaş uçakları satın almak istediğini yazdı. Lakin hususla ilgili taraflardan rastgele bir açıklama gelmedi.

YUNANİSTAN’DAN F-35 ÇIKARMASI

Öte yandan Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, ABD’nin başşehri Washington’ı ziyaret ederek ABD’li mevkidaşı Lloyd Austin ile görüşecek. Yunanistan merkezli Kathimerini gazetesi, Panagiotopoulos’un ABD ile halihazırda oldukça yüksek olan askeri işbirliğini daha da artırmayı planladığını belirtirken, ikilinin F-35’lerin alımını da görüşeceği belirtildi.

ATİNA F-35’LERİ İSTİYOR

Yunanistan yömetimi, 20 adet yani bir filo F-35 savaş uçağı satın almak için, geçtiğimiz ay ABD’ye resmi talep mektubu göndermişti.

Yunanistan Başbakanı Kriyakos Miçotakis, NATO doruğu sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada bir F-35 hava filosu almak istediklerini ve ikinci bir filo için de opsiyonu bulunduklarını belirterek “Geçtiğimiz günlerde gönderdiğimiz talep mektubu bu sürecin bir parçasıydı” tabirlerini kullanmıştı.

Miçotakis uçakların teslimatının 2027-2028 içerisinde başlamasını beklediklerini belirtmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir