Tarihi eser kaçakçılığı davasında tutuklu müze müdürüne ev hapsi verildi

Aydın merkezli 11 vilayette düzenlenen tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda yakalanan ve Donatello’nun ‘Davut’ heykeline geçersiz raporu verdiği savıyla 79 yıla kadar mahpus cezası istemiyle tutuklu yargılanan eski Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız’ın da ortalarında bulunduğu 36 kuşkulu, Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde birinci defa hakim karşısına çıktı. Mahkeme evrakın tek tutuklu sanığı Abdülbari Yıldız, birinci duruşmada konut mahpusu verilerek tahliye edildi.

DHA’nın aktardığı habere nazaran, biri tutuklu, 36 sanık hakkında; ‘örgüt kurma ve üye olma’, ‘irtikap’, ‘rüşvet alma ve verme’, ‘kaçak tarihi eser hafriyatı ve sondajı yapma’, ‘define arama’, ‘2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Muhafaza Kanunu’na karşıt hareket etme’, ‘resmi ve özel evrakta sahtecilik’ cürümlerinden Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen birinci duruşmada sanıklar savunmalarını yaptı. ‘Örgüt kurmak ve yönetmek’ ile suçlanan Abdülbari Yıldız hakkında 79 yıla kadar, öbür sanıklar için ise 2 yıldan 52 yıla kadar değişen mahpus cezası istemiyle açılan davanın birinci duruşması 7 saat sürdü.

Mahkeme heyeti, heykelin gerçek mi yoksa geçersiz mi olduğunun belirlenmesi için 3 kişilik heyet kurulmasını ve heyetin mevzu hakkında araştırma yapmasına karar verdi. Duruşma 23 Ocak 2023 tarihine ertelendi.

Ne olmuştu?

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması kapsamında 2 Ocak 2022’de Mahsun Y. idaresindeki araba, Vilayet Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Hatalarla Çaba Şube Müdürlüğü gruplarınca durduruldu. Araçta yapılan aramada Donatello’nun ‘Davut’ isimli heykeli bulundu. Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla heykelle ilgili Aydın Müze Müdürlüğü’nden rapor istendi. Müze Müdürlüğü Kurulu tarafından yapılan incelemede heykelin düzmece olduğu ve sahibine iade edilmesi gerektiği istikametinde rapor hazırlandı. Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla heykel, bu sefer incelenmek üzere Ege Üniversitesi’ne gönderildi. Üniversitede 2 farklı uzman tarafından incelenen heykelin tarihi eser olduğu belirtildi.

Eski Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız’ın ‘Davut’ heykelinin düzmece olduğuna dair verdiği rapor, soruşturma evrakına girdi. Teknik ve fiziki takip sonrası takımlar, Aydın başta olmak üzere Ankara, Amasya, Aksaray, Mersin, Karaman, Kayseri, Muğla, Samsun, Yalova ve Zonguldak’ta evvelden belirlenen adreslere eş vakitli operasyon düzenledi. Ortalarında Müze Müdürü Abdülbari Yıldız, eşi ve kimi müze çalışanları ile faal vazife yapan 2 polis memurunun da bulunduğu 36 kişi gözaltına alındı. Firari şüphelinin de arandığı belirtildi. Şüphelilerin konut, iş yeri, araba ve üzerlerindeki aramalarda 2 dedektör ve 1 ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Abdülbari Yıldız’ın eşi dahil 17 kuşkulu, süreçlerinin akabinde özgür bırakıldı. Abdülbari Yıldız, Müze Müdür Yardımcısı Erkan D., Vilayet Emniyet Müdürlüğü Terörle Şube Müdürlüğü’nde vazifeli polisler Muhammed Dağ ve Hamdi T. ile Fahrettin K., Emrah A., Mahsun Y., Adem D., Kamil Ç., Hüseyin Ş., Bahattin Y., Halil İbrahim Çelikyön, Mevlana Ş., Aydın U., Süleyman T., Çağlar A., Levent Demirci, Salih G. ve Ünsal K. ise 25 Mart 2022’de adliyeye sevk edildi. ‘2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Müdafaa Kanunu’na muhalefet’, ‘rüşvet’, ‘ihaleye fesat karıştırma’, ‘resmi dokümanda sahtecilik’ kabahatlerinden hakim karşısına çıkarılan Abdülbari Yıldız, Muhammet Dağ, Levent Demirci ve Halil İbrahim Çelikyön tutuklandı.

Muhammet Dağ’ın sözünde, Karaman’dan getirilen ‘Davut’ heykelini, Yıldız ismine satmak için müşteri aradığını itiraf ettiği aktarıldı. Başka 15 kuşkulu ise isimli denetim koşuluyla hür bırakıldı. Tutuklu sanıklardan Muhammet Dağ, Levent Demirci ve Halil İbrahim Çelikyön birinci duruşma öncesi hür kaldı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir