Tekkeye taverna yapacaklar: Rum tarafı yine sınırları zorluyor

Kıbrıs Adası’nda Türk varlığını yok sayarak her fırsatta tansiyonu yükselten Güney Kıbrıs Rum İdaresi, bir kere daha haddini aştı. Kıbrıs Türklerinin büyük ehemmiyet verdiği Hala Sultan Tekkesi’ni maksat alan Rumların, tekkenin bahçesine taverna yapmaya hazırlandığı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı ve KKTC Dışişleri Bakanlığı hususla ilgili teşebbüs başlattı.

ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ!

Larnaka’da bulunan Hala Sultan Tekkesi’nin Kıbrıs’ın en değerli mabedi olduğunu belirten Kıbrıs Vakıflar Yönetimi (EVKAF) Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, “Bu teşebbüs tahrik düzeyini aşmak manasına geliyor. Elimizden geleni yapar, bu olayı durdururuz” dedi.

Tekkenin bahçesinde taverna yapılması planlanan alan.

HZ. PEYGAMBER’İN SÜTANNESİ

Tekkenin tarihi ehemmiyetini anlatan Benter, “Emevi Halifesi Muaviye’nin askerleri tarafından adaya sefer düzenleniyor. Bu seferler sırasında Hz. Peygamber’in sütannesi olan Hala Sultan, 1400 küsur sene kadar evvel atından düşüp şehit oluyor. Mezarının olduğu yer Osmanlı periyodunda cami yapılarak geliştiriliyor. Tekke, Kıbrıslı Türkler için çok değerli. Bayramlarda, mübarek günlerde, kandillerde buraya gidilir. Beşerler tekkede toplanır, Mevlit okutulur, yemek verilir, kurban kesip dua edilir” diye konuştu.

ALMADAN DÖNMEYİN!

1974’teki savaştan sonra bölgenin Güney Rum Yönetimi’nde kaldığını söyleyen Benter, “Hatta o devir merhum Erbakan Hoca, tekkenin olduğu bölge alınmadan harekatın durmamasını istemişti, ne yazık ki olmadı. Savaştan takriben 20 yıl kadar sonra buraya imam görevlendirildi. Alan tam olarak Müslümanlara devredilmedi lakin Rum tarafının Eski Eserler Dairesi, sabah 8’de gelip tekkeyi açıyor, akşam 5’te kapatıyor” dedi.

Prof. Dr. İbrahim Benter

İKİNCİ TAVERNA OPERASYONU

    2009 yılında Rum idaresinin tekrar birebir türbe üzerinden bir operasyona imza attığını söz eden Benter, şunları kaydetti: “O periyot Rum hükümeti bu binayı işletmesi için bir Rum’a verdi. O periyot çok büyük şikayetler yaptık. Devrin yetkilileriyle görüştük ve tahsis kaldırıldı. Artık ise haftaya seçim olduğu için yeni tansiyon peşindeler.”

BÖLGE VAKIF MALI!

Tekkenin olduğu 6 bin dönümlük alanın vakıf malı olduğuna dikkat çeken Benter, “Adadaki kültürel mirasın korunması için KKTC ile GKRY ortasında Kültürel Miras Teknik Komitesi oluşturuldu. Bu kapsamda Kıbrıs Vakıflar Yönetimi, kültürel mirasa sahip çıkıyor. Bunun en büyük örneği Apostolos Andreas Manastırı’nın onarımı için Evkaf tarafından harcanan 2.5 milyon euro” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir