TESK’ten ticari araçlar için ÖTV indirimi talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ticari araçlar için ÖTV indirimi talep etti.

TESK Genel Lideri Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında, ulaşım kesimindeki esnafın problemlerine ait değerlendirmede bulundu.

Bölümde faaliyet gösteren esnaf için ticari araçlarda bir sefere mahsus ÖTV indirimi yapılmasını talep eden Palandöken şunları kaydetti:

“Otomobildeki kur artışı yüzde 100’ün üzerinde. Bu durumda daha evvel yüzde 45 ÖTV’ye tabi bir arabanın bugünkü ÖTV oranı yüzde 80 oldu. Daha da ötesi, vergisiz fiyatı 200 bin liranın altında araba kalmadığı için en düşük ÖTV oranı yüzde 80’e çıktı. Bu da araç fiyatlarının ekstra artmasına sebep oluyor. 2015’te olduğu üzere ticari araçlar için tekrar bir sefere mahsus ÖTV indirimi getirilmeli.”

“ÖTV’DE MATRAH GÜNCELLEMESİ YAPILMALI”

Palandöken, araç fiyatlarının yükselmesi sebebiyle son periyotta mecburî trafik sigortası ve kasko primlerinde çok yükseliş yaşandığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“ÖTV matrahı güncellenmediği için araçların ÖTV oranları ve münasebetiyle satış fiyatları 3 kat arttı. Sigortasızlığın önüne geçmek ve piyasaların canlanması için bir kereye mahsus ÖTV oranları sıfırlanmalı ve tekrar ÖTV oranlarının eski düzeyine dönmesi için matrah güncellemesi yapılmalı.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir