TÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kalp kapağı ameliyatsız yenilendi

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 72 yaşındaki hastanın kalp kapağı ameliyatsız yenilendi.

Üniversiteden yapılan açıklamada, TÜ Kardiyoloji Ana Bilim Kolu’nun kardiyovasküler hastalıkların tedavilerinde yenilikçi yaklaşımını sürdürdüğü belirtildi.

Daha evvel aort kapağı açık cerrahi ile değiştirilmiş olan hastanın kalp kapağının TAVI prosedürü ile değiştirildiği ve kısa müddette sıhhatine kavuşarak taburcu edildiği kaydedildi.

8 yıl evvel geçirdiği operasyonla aort kapak operasyonu değiştirilmiş bir hastaya TAVI yolu ile müdahale ettiklerini tabir eden Altay, şunları kaydetti:

“Hastamız 72 yaşında. 8 yıl evvel aort kapağı biyolojik kapakla değiştiriliyor. Bu kapakların da 10 yıllık bir ömürleri var. Hastamız bize geldiğinde ileri derecede nefes darlığı çekiyordu. Ayrıyeten aort kapağı değişen birinde ikinci operasyonun riski daha yüksek oluyor. Takım olarak bu hastaya ne yapacağımızı düşündük. Daha evvel bu bölgede yapılmayan bir süreci yapmaya karar verdik. Türkiye’de de çok yaygın olduğunu düşünmüyoruz. Bozulmuş biyolojik kapağın yerine TAVI dediğimiz formülle yeni bir kapak ekledik ve hastamızı sıhhatine kavuşturmuş olduk.”

TÜ Kardiyoloji Ana Bilim Kolundan Dr. Öğretim Üyesi Uğur Özkan da TAVI usulünün hasta açısından hem konforlu hem ağır kan sulandırıcı kullanımı gerektirmeyen, günlük hayatına çok çabuk bir formda dönebileceği bir süreç olduğunu belirtti.

Kaynak: AA / Cihan Demirci – Sıhhat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir