Uğur Dündar, Yılmaz Özdil ve Müjdat Gezen’in annelerine küfür eden AKP’liye ödül gibi ceza

Uğur Dündar, Yılmaz Özdil ve Müjdat Gezen’in annelerine ağza alınmayacak hakaretlerde bulunan eski AKP Yozgat Gençlik Kolları Lideri Çelebi Altuntaş hakkında karar verildi. Hakim, hiçbir pişmanlık göstermeyen sanığa 2900 TL para cezası verdi, beş taksite böldü ve erteledi.

Sosyal medyadan usta gazeteciler Uğur Dündar, Yılmaz Özdil ve sanatçı Müjdat Gezen’in annelerine ağır küfürler eden eski AKP Yozgat Gençlik Kolları Lideri Çelebi Altuntaş hakkında açılan ceza davasında karar verildi.

Çelebi Altuntaş, 2017 yılında Twitter’da üç saygın ismin annelerine alenen küfür ve hakarette bulunmuş ve gelen yansılar karşısında da “Sizden korkan sizin üzere olsun. Ne ceza verilirse şereftir” diyerek hatasını kabul etmişti.

İstanbul 48. Asliye Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşen yargılamada da rastgele bir pişmanlık belirtisi göstermeyen sanık Altuntaş, paylaşımı da Osmanlı padişahı II. Abdülhamid’in torunu için TV programında sarf edilen kelamlardan ötürü yaptığını söyledi.

Savcı, sanığın ‘hakaret’ kabahatinden 2 yıl 4 aya kadar mahpusla cezalandırılmasını istedi. Avukat Celal Ülgen de sanığın rastgele bir pişmanlık göstermediğinin dikkate alınarak verilecek cezanın para cezasına çevrilmemesine talep etti.

5 TAKSİTLE 2900 TL PARA CEZASI VE ERTELEME 

Kararını açıklayan mahkeme, sanığa 175 gün isimli para cezası verdi. Daha sonra sanığın ‘yargılama sürecindeki olumlu davranışları’ münasebet gösterilerek ceza 145 gün isimli para cezasına indirildi.

Bu ceza da günlüğü 20 TL’den 2900 TL’ye çevrilerek 5 eşit taksitte ödenmesine karar verildi. Sanığın tekrar cürüm işlemeyeceği tarafında kanaat getiren mahkeme, verilen cezanın ertelenmesine karar verdi.

“MUHALİF VE GAZETECİYE YAPILINCA BÖYLE” 

Verilen kararı eleştiren Avukat Celal Ülgen, “Özdil, Dündar ve Gezen’in annelerine açıkça küfreden Çelebi Altuntaş’a neredeyse ödül bile verilecekti. Hakaret ve küfür; muhalife, gazeteciye, tiyatrocuya yapılınca bu türlü. İktidara ya da yardakçılarına yapılınca mahpus, cezaevine girdi çıktı, siyaset yasağı… İşte Türk yargısının ikili standardı ve düşürüldüğü durum. Hak, hukuk ve adaleti olmayan yargının kısa özeti” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir