Ukrayna’dan Erdoğan açıklaması

Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Lideri Andriy Yermak, Türkiye’nin arabuluculuğu ile Rusya ile yapılan esir takası sürecinde Ukrayna tarafının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile daima irtibat halinde olmasının son derece değerli olduğunu söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı’nda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yürüttüğü diplomasi trafiği sonucunda Ukrayna tarafına 215 savaş esirinin iade edilmesi konusunda basın toplantısı düzenlendi.

Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Lideri Andriy Yermak, İçişleri Bakanı Denys Monastırskiy, Savunma Bakanlığı İstihbarat Ana Müdürlüğü Lideri Kirill Budanov, Güvenlik Servisi Lider Vekili Vasil Malyuk, ABD’nin Kiev Büyükelçisi Bridget Brink, İngiltere’nin Kiev Büyükelçisi Melinda Simmons ile İsveç’in Kiev Büyükelçisi Tobias Thyberg, basın toplantısına katıldı.

“ERDOĞAN İLE İRTİBAT HALİNDE OLMAMIZ ÇOK ÖNEMLİYDİ”

Rusya ve Ukrayna ortasında yapılan esir takası sonucu 215 Ukraynalı savaş esirinin hür bırakılmasından büyük memnuniyet duyduklarını aktaran Yermak, esir takas sürecinde yer alan tüm taraflara teşekkür etti.

Ukrayna devlet kurumlarının her gün 24 saat memleketler arası ortaklarıyla esir takası operasyonu için efor sarf ettiğini aktaran Yermak, “Türk tarafı başta olmak üzere ortaklarımızın yer aldığı memleketler arası temaslarımız, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile daima irtibat halinde olmamız çok değerliydi.” dedi.

Takas operasyonunda Türkiye’nin bu sürece sağladığı takviyenin değerini özelikle vurgulayan Yermak, “Dün de çok değerli bir rol oynadı (Türkiye), takasın son kısmı direkt Ankara’da gerçekleşti.” diye konuştu.

Yermak, esir takas sürecinin başarılı bir formda sona ermesi için Türk ve Ukraynalı üst seviye yetkililerin daima temas haline olduklarını, ayrıyeten Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’in da telefon görüşmesini yaptıklarını lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan iki gün evvel Zelenskiy ile görüştü, bunlar şahsî görüşmeler ile ferdî garantilerdir ve yaşananlarda (takas yapılması) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsî varlığı ve her şeyden evvel vatandaşlarımıza Türkiye’deki güvenlikleri için garantiler verdiğini burada belirtmek isterim.”

Daha sonra konuşan Ukraynalı yetkililer ise esir takas süreci ile ilgili ayrıntılı bilgileri paylaşarak, takas sonucu birçok Ukraynalının ülkelerine döndüklerini belirtti.

Büyükelçiler ise esir takas operasyonun başarılı sona ermesinden ötürü memnuniyet duyduklarını lisana getirerek, bu süreçte yer alan taraflara teşekkür etti. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir