Veri ve Haber Akışı Yoğun: Piyasaların Gündeminde Erdoğan’ın Açıklamaları Olacak!

Yurt içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti Küme toplantısındaki konuşması ve İktisat Uyum Konseyi toplantısı sonuçları izlenecek.

Yurt dışında hizmet bölümü satın alma yöneticileri endeksi (PMI), ABD’de ADP özel dal istihdamı ve dış ticaret bilgileri takip edilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Yunanistan Başbakanı ABD’den yardım istiyor, neye karşı yardım istiyor? Türkiye’ye karşı. Biz gereği neyse her vakit yapacağız ve yapmaya hazırız’’ dedi.

Borsa İstanbul paylarında manipülasyon yaparak haksız yarar elde ettiği teziyle adliyeye sevk edilen 8 şüpheliden 5’i tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın, Lider olduğu devirde konutu olarak kullandığı Beyaz Saray’da, kimi resmi evrakları tuvalete attığı tez edildi.

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, ECB’nin en azından ekonomiyi para siyaseti yolu ile teşvik etmeye son vermesi gerektiğini söyledi.

Fed İdare Şurası üyesi Philip Jefferson, enflasyonun Fed’in karşı karşıya olduğu en önemli sorun olduğunu ve bunu düzeltmenin biraz vakit alabileceğini söyledi.

Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter için yaptığı 44 milyar dolarlık satın alma teklifi gerçekleştirmeye hazır olduğunu bildirdi.

San Francisco Fed Lideri Mary Daly, Fed’in enflasyon ile nasıl uğraş edeceğini bildiğini, enflasyonu yüzde 2 maksadına geri getirecek araçlara sahip olduğunu ve bu araçları kullanacağını söyledi.

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın, Kırım, Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson’u ilhak kararlarını reddeden bir kararnameye imza attı.

Ukrayna Merkez Bankası Lideri Kyrylo Shevchenko ismi bir karar ile istifasını sundu. Shevchenko istifasına neden olarak sıhhat problemlerini gösterdi.

Akfen GYO, Akfen İnşaat Turizm ile Yalıkavak yeri ile ilgili maliyet+kâr üzerinden inşaat mukavelesi imzaladı.

Atlantis Yatırım Holding, Alt Pazar’da süreç görmek için çalışmalara başladı.

Ayes Çelik Hasır, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Yatırım Taahütlü Avans Kredisi müracaatının Yatırım Teşvik Dokümanı alınması kaidesine bağlı 44,7 milyon TL’lik Yatırım Teşvik Dokümanı aldı.

Beyaz Filo, birinci 9 ayda toplam 6.412 adet sıfır araç satışını gerçekleştirdi.

Migros, şarj hizmetinin sunulması maksadıyla, yeni bir anonim şirket kurulmasına karar verdi.

Net Holding’in bağlı paydaşlığı Merit Kıbrıs’ın sahip olduğu Merit Royal Diamond Hotel tam kapasite çalışmaya başladı.

Pardus Teşebbüs Sermayesi’nin teşebbüs yatırımı ASY Yenilenebilir Güç, Sunfarming Eurasia Asset Güç’ün alımı için kontrat imzaladı.

Ulusoy Un CEO’luğuna Zahit Çetin atandı.

YEO Teknoloji, Ryse Energy ile ReY Energy Ltd unvanlı şirket kurulması için hissedarlık mukavelesi imzaladı.

Zorlu Güç bağlı paydaşlığı Rotor Elektrik’in işlettiği Gökçedağ RES’in lisansı tadil edildi.

Zorlu Güç, ‘Alkan Jeotermal Güç Elektrik Üretimi Anonim Şirketi’ unvanlı bir şirket kurulmasına karar verdi.

Ekonomi Uyum Konseyi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında toplanacak (14.00).

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yapacağı Ak Parti Küme toplantısı konuşmasında hak ve özgürlükler ile ilgili açıklamalarda bulunması bekleniyor (11.45).

TBMM Genel Heyetinde, Anayasa Mahkemesine bir, Ferdî Dataları Muhafaza Konseyine iki üye alınmasına ait seçim yapılacak.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), 2021 yılına ait ‘Devlet Hesapları’ raporunu açıklayacak (10.00).

Rusya’dan hizmet kesimi PMI bilgileri gelecek ve Avrupa için PMI akışı başlamış olacak. Bölgede sırasıyla İsveç, İspanya, İtalya, Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi için hizmet bölümü PMI bilgileri yayımlanacak(09.00).

Aynı saatte Avrupa piyasaları Almanya’dan gelecek dış ticaret sayılarıyla açılacak. Almanya’nın en son hem ihracatında hem de ithalatında düşüş yaşanmıştı. 

Polonya Merkez Bankası(NBP) faiz kararını açıklayacak. Faiz artırım ölçüsünü kademeli olarak düşüren NBP, en son 25 baz puan artırım gerçekleştirmişti.

OPEC+ üyesi ülkelerin petrol ve güç bakanları toplantısı gerçekleştirilecek.

ABD’de hesaplama metodu değiştirilen ve yeni formülle birinci bilgileri geçen ay alınan ADP özel bölüm istihdamı açıklanacak. ABD tarım dışı istihdam verisinin öncü göstergesi olarak görülen ADP istihdamı en son 132 bin olarak belirlenmişti (15.15). 

ABD ve Kanada’da dış ticaret sayıları birebir saatte yayımlanacak.

ABD’de konut piyasasında kredi müracaatlarını ve faizlerin tarafını gösteren MBA bilgileri yayımlanacak (14.00).

Aynı saatte Meksika’dan tüketici inanç endeksi verisi gelecek. Endeks en son 40,9 düzeyinde açıklanmıştı.

Bölgede kıymetli bir data de Brezilya tarafından gelecek; Ülkede sanayi üretimi sayıları açıklanacak. En son sanayi üretimi aylık yüzde 0,6 artarken, yıllık yüzde 0,5 aşağı gelmişti (15.00). 

Kıtanın iki hizmet dalı PMI verisi Brezilya ve ABD için sırayla ekranlara düşecek (16.00, 16.45).

ISM tarafından hesaplanan hizmet bölümü PMI verisi ve DoE petrol stokları ABD’den izlenecek başka datalar olacak (17.00, 17.30). 

Atlanta Fed Lideri Raphel Bostic, ‘Enflasyona Karşı Savaşta Kararlı Kalmak’ başlıklı konferansta konuşacak (23.00).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir