Yalova sahilinde zehirli pusula denizanası görüldü

Daha evvel İstanbul kıyılarında de gözlemlenen denizanası çeşidi Yalova kıyılarında de belirdi. Yalova’da gerçekleştirilen etraf aktifliği çerçevesinde dalış gerçekleştiren dalgıçlar Yürüyen Köşk kıyısında tespit ettikleri pusula denizanasını inceledi. 

“TEMAS HALİNDE AĞRI VE ACI HİSSEDEBİLİRSİNİZ”

Yalova Üniversitesi Su Eserleri Kısım Lideri Prof. Dr. Derya Güroy, su sıcaklığının artmasına bağlı olarak denizanası popülasyonunda artış yaşandığını söyledi. Gürsoy, global ısınmanın bir sonucu olarak olağanda Batı, Orta Akdeniz ve Adriyatik’te yaygın olarak görülen çeşidin ülkemiz kıyı sularında da görülmeye başladığını söz etti. Gürsoy, denizanası popülasyonun çok çoğalmasının birçok nedenden ötürü insanlarda tasa kaynağı olabileceğini lisana getirerek, “Yalova kıyısında de rastlanan pusula denizanası ekseriyetle sarımsı, beyaz ve kahverengi renk tonlarına sahiptir. Ekseriyetle su sıcaklığının artmasıyla ilkbahar aylarından itibaren görünmeye başlanabilir. Zehirli bir çeşittir. Temas etmekten lütfen kaçınınız. Temas halinde ağrı ve acı hissedebilirsiniz” diye konuştu.

 “TATLI SU UYGULAMAMALI BASINÇLI BANDAJ YAHUT ALKOL KULLANMAMALISINIZ”

Prof. Dr. Derya Güroy, temas sonrası yapılması gerekenler hakkında da bilgiler verdi. Temas eden bireyin öncelikle sakin olarak denizden çıkması gerektiğini belirten Güroy, şöyle konuştu:

“Tatlı su uygulamamalı basınçlı bandaj yahut alkol kullanmamalısınız. Temas edilen bölgeye deniz suyu ile dikkatlice yıkamalıyız. Varsa deriye yapışan modül ve dokunaçlardan gelecek fazla zehirlenmeyi önleyebilmek için kabartma tozu ve deniz suyu karışımını 5 dakika mühletle bölgeye uygulamanız tavsiye edilebilir. Dokunaçları çıkarmak için lütfen çıplak elle temas yapmayınız. Buz uygulaması yapabilirsiniz. Alerjik tepki oluşumuna karşı en yakın sıhhat kuruluşuna başvurmanız tavsiye edilmektedir. Bu nedenlerle denize girerken dikkatli olunmalı.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir