Yunan medyasından itiraf gibi analiz: Türkiye’nin çeyreği kadarız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çekya’nın başşehri Prag’da gerçekleştirilen Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) toplantısına katılmış ve burada kıymetli temaslarda bulunmuştu. Temaslarının akabinde basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Yunan gazetecinin yönelttiği imalı soruya verdiği kararlı yanıt gündem oldu.

Başkan Erdoğan’ın verdiği yanıt Yunan basınını meşgul etmeye devam ediyor.

“BİR GECE APANSIZ GELEBİLİRİZ” PANİĞİ

Yunan gazetecinin, “Bir gece birdenbire gelebiliriz, dediğinizde Yunanistan’a atakta bulunabiliriz mi demek istiyorsunuz?” sorusuna Erdoğan şöyle karşılık vermişti:

“Yani mevzuyu anlamışsın aslında. Bu yalnızca Yunanistan için geçerli değil, bizi rahatsız eden, bize saldıran hangi ülke olursa olsun onlara karşı bizim yanıtımız: Bir gece birdenbire gelebiliriz. Bunu bu türlü bilmeleri lazım, bu türlü anlamaları lazım. Şu an prestijiyle siz anladığınıza nazaran herhalde onlar da anlamıştır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kelamları Yunan medyasında yankı uyandırdı ve manşetlere taşındı.

Erdoğan’ın bu kararlı hali sonrası Yunanistan, tekrar Avrupa’dan medet umarak, Türkiye’yi ‘uyarmalarını’ istedi.

KOMŞUDA SAVAŞ SENARYOLARI GÜNDEMDE: TÜRKİYE’NİN ÇEYREĞİ KADARIZ

Star’ın aktardığına nazaran; Artık de Yunan basınında mümkün savaş senaryoları gündeme gelmeye başladı. Muhtemel bir savaş için bilhassa üstünde durulan tarih: 2023 ve sonrası…

Türkiye’nin PKK/PYD terör örgütüne karşı Suriye’de ve Irak’ın kuzeyinde başarılı operasyonlar yaptığı, Karabağ zaferinde aktif rol oynadığı belirtilen haberde, NATO üyesi bir ülkeye karşı savaşa girmesinin ise büsbütün farklı bir bahis olduğuna dikkat çekildi.

Aynı vakitte ordu kıyaslamasının yapıldığı haberde, Yunan ordusunun, Türkiye’nin sadece ‘dörtte biri kadar’ olduğu vurgulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir